Krundi hinna paneb paika kvaliteet

Margus Tinno 07. mai 2001, 00:00

Uuseramute pakkumine on Tallinnas ja lähiümbruses püsinud aktiivne ligi nelja aasta vältel, kusjuures praegu võib täheldada uue laine tulekut.

Kruntide kvaliteet määrab nende hinnataseme ja seega ka võimaliku elanikkonna. Möödas on ajad, kus krunt osteti pelgalt selle tõttu, et tegemist oli uuselamupiirkonnaga. Tänapäeva ostjaskond on oluliselt teadlikum ning valivam kui neli-viis aastat tagasi, oluliseks peetakse hinna ja kvaliteedi suhet. Esimeste projektide seas käivitati Tiskre, mille näol oli algselt tegemist eliitrajooniga. Teiste pakkumiste lisandumisega on Tiskre maine muutunud ja praegu on tegu lihtsalt ühega paljude keskmiste projektide seast.

Kõige aktiivsem on arendustegevus Pirita piirkonnas (Merivälja, Maarjamäe, Kodu 2001) ning Haaberstis (Tiskre, Eeriku). Viimasel ajal on enim uusi elamuprojekte käivitatud Haabersti linnaosas (Merirahu, Umboja, Pillado). Nõmme linnaosas on arendustegevus piirdunud vaid ühe projektiga (Veskimöldre), mida võib pidada üheks Tallinna edukaimaks.

Huvitav situatsioon on kujunemas Tallinna linna algatatud Aaviku projekti ning sellega samasse piirkonda rajatava Merirahu elamupiirkonna puhul. Aaviku projekti terviku (maa ja eramu) hinnatase peaks lubaduste kohaselt jääma 400 000?700 000 krooni piiresse. Merirahu rajoonis aga ulatub ainuüksi maa hind 2900 kr/m², seega krunt on 5?10 korda kallim kui Aavikus.

Tallinna ümbruse aktiivseimad piirkonnad on Viimsi, Harku ja Rae vald, kusjuures Viimsi on ainus vald, mis on Tallinnaga asustuse poolest kokku kasvanud, mistõttu käsitletakse seda juba sisuliselt Tallinna osana. Viimsi valla tuntumad, kuid samas mitte kõige edukamad projektid on Heldri ja Kelvingi.

Uusi elamupiirkondi tekib ka Rae vallas Järvekülas ning Jüri alevikus, Harku vallas Tiskre piirkonnas ja Tabasalu alevikus, Keila linnas jne. Samuti on Tallinna ümbruses teostatud palju väiksemaid projekte, kus tagastatud maade omanikud lasevad maa elamukruntideks ümber kruntida (Kiili asulas). Sellised projektid on tavaliselt suhteliselt madala arendustasemega, kuid samas suhteliselt madala hinnaga.

Eramu valimisel lähtub ostja eelkõige asukohast ja pere vajadustest, sest üksikud inimesed ostavad maja väga harva. Asukoha valikul on määravad väljakujunenud arusaamad erinevate piirkondade väärtustest. Arvestatakse ka rahaliste võimalustega, kuna maa hind Tallinna eri piirkondades ja väljaspool võib erineda mitmekordselt.

Pere vajadustest sõltub magamis- ja vannitubade arv, elutoa suurus, üldpind ja korruselisus. Nõutud on kolme või nelja magamistoaga majad, üldpinnaga 200 m², kahe auto garaa?iga ja kõrghaljastatud, vähemalt 1000m² krundiga. Kaminat ja sauna peetakse enesestmõistetavaks. Pinnalahendusse suhtutakse väga praktiliselt. Tähtsaks peetakse kompaktsust, avarust ja valgusküllasust. Hoolikalt jälgitakse ka kulutusi, mida tuleb teha tulevikus maja ülalpidamiseks.

Uuselamute puhul on hinda määrav asjaolu lisaks asukohale elamu suurus, selle projektlahendus, ehituskvaliteet ja kasutatud materjalid. Eelistatud on kivimajad, mis on reeglina puitkarkassmajadest 10?15 % kallimad.

Seoses elektrihindade ja teiste kütteliikide kallinemisega pööratakse üha enam tähelepanu elamu ekspluatatsioonikuludele. Eelistatuim ja odavaim on gaasiküte. Elamu projektlahenduse puhul eelistatakse ruumide võimalikult ratsionaalset lahendust, mis eeldab ilma koridorideta avarat eluruumide planeeringut ja vähemalt kolme magamistuba. Elamu väärtust võivad seejuures oluliselt vähendada pimedad koridorid ning väikeste akende või vähese loomuliku valgusega ruumid.

Hinnatase üle kahe miljoni krooni eeldab sundventilatsiooni, kesktolmuimeja, sauna, kahe auto garaa?i jms olemasolu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing