Rootsi ONOFF toob hinnasõja

Andres Kärssin 08. mai 2001, 00:00

Homme Sikupilli Keskuses avatav ligi 1000ruutmeerise müügipinnaga ONOFF on Baltimaade suurima müügipinnaga elektroonikakauplus. Ettevõtte tegevdirektor Tuula Aistikaineni sõnul on ONOFFi eesmärgiks saada turuliidriks Tallinnas ja selle lähiümbruses. ?Kolm esimest aastat püsime Tallinnas, kümne aasta perspektiivis võib asi muutuda,? lausus ta ning viitas ka sellele, et tänavu Sikupilli Keskuses asuvale kauplusele lisa ei tule.

Hetkel on Aistikaineni sõnul ONOFFi suurimateks konkurentideks siinne turuliider PlussMiinus Elektroonika ning endise BIG Elektroonikaga teist-kolmandat kohta jaganud Expert.

ONOFF Eesti turundusjuhi Svea Uuseni sõnul kavatsetakse turule tuua lisaks kliendikaardile ja soodushindadele ka siinse tarbija jaoks uued võimalused, nagu näiteks laiendatud garantii toodetele, soodsama hinna garantii ning sügisel rakenduv oma krediidisüsteem.

Laiendatud garantii korral pakub kaupmees ostjale väikse lisatasu korral tootja garantiile lisaks omapoolse garantii, näiteks kaheaastase tootjagarantiiga köögitehnikale annab kauplus juurde veel kolm aastat garantiid. Uuseni sõnul maksab laiendatud garantii keskmiselt 8-13 protsenti toote hinnast.

Soodsa hinna garantii korral maksab kauplus kinni hinnavahe, kui toote ostja leiab konkureerivast elektroonikapoest 30 päeva jooksul täpselt sama toote, mis on seal müügil soodsama hinnaga. ?Tahame pidada lubadust, et meil on parimad hinnad ning laiem sortiment,? ütles Uusen. Ta prognoosis hinnakonkurentsi tugevnemist olemeelektroonikaturul.

Elektroonikakaupluste keti Expert juhatuse esimehe Aivar Kuninga sõnul muudab ONOFFi kaupluse avamine konkurentsi veelgi tihedamaks. ?Eks siis algab hinnasõda,? tõdes ta. ?Suured ketid hakkavad seda rohkem ONOFFiga konkureerima ning arvatavasti peab keegi lahkuma. Ühepoepidajad peavad niikuinii lahkuma.?

Pinevusest turul annab märku ka ONOFFi poe avamispäev 9. mai, mis Kuninga sõnul toodi algselt kavandatust päeva võrra varasemaks, sest 10. mail avab konkurendist Expert Järve Kaubamajas oma uue esinduskaupluse.

Sauel tegutseva kaupluse Raud Kodumasinad müügijuhi Sven Krulli hinnangul mõjutab ONOFFi avamine kindlasti turgu. ?See on sama nagu suurte marketite mõju väikestele poodidele,? tõdes ta, viidates ostjate suurele hinnatundlikkusele.

Tartu Ülikooli turundusprofessor Mait Miljan ütles suurte väliskettide turuletulekut ja hinnasõda kommenteerides, et paratamatult kaovad ära keskmised ning jäävad alles ainult suured ning ka mõned oma ni?is tegutsevad väikesed ettevõtted. ?Väikestele palju ruumi ei jäeta, ellujäämise võimaluseks on spetsialiseerumine,? märkis ta.

Miljani sõnul on praeguses situatsioonis, kus tarbijal on puudu ostujõust ning turvalisusetundest, määrvaks kriteeriumiks toote hind. Sellises olukorras on aga raske luua endale lojaalset klienti.

Erinevalt teistest küsitletutest ütles Eesti suurima kodumasinaid müüva jaeketi PlussMiinus Elektroonika tegevdirektor Jaan Koppel, et ONOFFi kaupluse avamine ei tähenda muud, kui seda, et BIG Elektroonika asemel tekib juurde lihtsalt üks natuke suurem pood. ?Hinnad ei lange kokkuvõttes kohe kindlasti,? tõdes ta.

Koppeli sõnul on tänane hinnakujundus olmeelektroonikaturul sellel tasemel, et allapoole minna pole enam võimalik. Ta lausus, et sarnaselt BIG Elektroonika avamisega on oodata järjekordi vaid esimeseks paariks nädalaks.

Koppeli hinnangul ei löö ONOFFi tulek jalust ka ühepoepidajaid, kes ise poes leti taga töötavad ning kel on tekkinud oma klientuur. Samuti märkis ta, et tulevikus jäävad alles need ettevõtted, mis ei tegutse tsentraliseeritult.

ONOFF on Rootsi suuruselt kolmas jaekaubandusettevõte IKEA ja Hennes&Mauritzi järel. ONOFFi müügikäive oli 2000. aastal ligi 7 miljardit Eesti krooni. Väljaspool Rootsit plaanib kontsern avada tänavu lisaks Tallinna kauplusele veel kolm kauplust Soomes.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing