Telia heitlik aasta börsil

Sirje Rank 08. mai 2001, 00:00

Ülevaate annab kontserni juht Marianne Nivert sel neljapäeval aktsionäride koosolekul, kuhu on kutse saanud kõik Telia 860 000 osanikku. Siis avaldatakse ka Telia esimese kvartali tulemused.

Analüütikute sõnul tuleb tulemus rahuldav, ehkki mitte erakordne. Turu praeguses olukorras piisab Telia Mobile ja Telia Networksi haru stabiilsest kasumist ? allahindlusega uute klientide haaramisest on olulisem reaalne tulu 3G võrgu rahastamiseks.

Läinud aasta oli Teliale tormiline, sisaldades nii ettevalmistusi firma noteerimiseks juunis, Norra mobiilsideoperaatori Netcom ASA ostu kui sügisest tippjuhtide lahkumist, kui tagasi astusid tervise ettekäändel kontserni juht Jan-Åke Kark ning finantsdirektor Reinhold Geijer vähem konkreetse põhjendusega.

Kõige rängem hoop tabas Teliat aga läinud aasta lõpus, kui firma jäi ainsa eksmonopolina Euroopas koduturul ilma kolmanda generatsiooni mobiilside litsentsist. See lahenes Teliale aga juba paar nädalat hiljem liidu sõlmimisega endise pearivaali Tele2-ga, kes sai 3G litsentsi, kuid ei tahtnud finantseerimisriski üksi kanda.

Telial on hakanud paremini minema ka börsil. Telia aktsia noteeriti juunis 85 Rootsi krooni tasemel, misjärel see kuni aastavahetuseni pidevalt langes. Mõõnarekordiks jäi 45,5 krooni tase.

Selle aasta algusest on Telia aktsia ca 40% tõusnud, erinedes selle poolest Euroopa teistest suurematest operaatorfirmadest ? FTSE E300 Telecomi indeks on aasta algusega võrreldes 10% miinuses. Eriti halvasti on läinud Soome Soneral, mille aktsia on aasta algusest kukkunud 38%.

Rootsi majandusleht Dagens Industri toob Telia edu põhjenduseks välja mitu tegurit. Esmalt mängib asjaolu, et tõus algas väga madalalt tasemelt, mille tingis ilmajäämine 3G litsentsist Rootsis. Telia aktsia hakkas kerkima pärast koostöölepet Tele2-ga.

Veel meeldib investoritele, et erinevalt Sonerast, Briti BT-st ja Saksa Deutsche Telekomist ei ole Telial halvavat võlakoormat 3G litsentside oksjonitelt. Ka on firmal õnnestunud müüa suur osa oma niinimetatud mittepõhitegevusest. Samuti arvab leht, et paljud rootslased on oma Ericssoni aktsiate asemel ostnud Teliat, kui telekommunikatsioonisektori väiksema riskiga aktsiat.

Positiivselt mõjus ka veebruaris avalikustatud Telia läinud aasta viimase kvartali tulemused, mis olid ootustest paremad.

Praegu kaupleb Telia aktsia umbes 65?70 Rootsi krooni tasemel. Firmal on üle 860 000 aktsionäri, mis teeb Telia Stockholmi börsil suurima omanike arvuga ettevõtteks.

Svenska Dagbladeti analüütikute hinnangul ei oota Teliat aga siiski ees mitte stabiilsusperiood, vaid hoopis ulatuslikud ümberkorraldused. Kogu firma restruktureeritakse ning kõik, mis ei ole põhitegevus, läheb müüki. Samal ajal tahab Telia väljaspool koduturgu kasvada eelkõige mobiilside alal ning suurendada mahtude müüki rajatavates suurtes rahvusvahelistes võrkudes.

See strateegia peaks peale uute suurtehingute viima ka Rootsi riigi osaluse jätkuvale vähenemisele Telias, mis praegu ulatub 70,6 protsendile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing