RER võib tõusta ERi omanikuks

Andres Reimer 09. mai 2001, 00:00

Vaatamata järjestikkustele läbikukkumistele loodab valgete triiksärkide ja lipsudega poseeritud ühispildiga alustanud RERi kohta Eesti Raudtee (ER) aktsionäride ringis, sest võidukas BRS pakub kaotajatele oma aktsiaid müüa. ?Oleme RERiga tehinguks avatud,? ütles BRSi uhatuse aseesimees Guido Sammelselg.

Kuigi Eesti Raudtee 66 protsendi aktsiate erastamiskonkursi võitnud BRSi Eesti aktsionäridele kuuluva Ganiger Investi osanikud kinnitavad kontakte RERi juhtidega, ei ole ettevõtte teatel mingeid osalust puudutavaid müügipakkumisi siiski tehtud.

Ganigeri osaniku ja BRS juhatuse liikme Jüri Käo sõnul on oluline rõhutada, et kontaktide sisuks RERiga on olnud maksimaalselt kuni 30protsendilise osaluse müük vaid Ganigeris ning BRSi aktsionäride struktuur jääb samaks. ?Meil on RERi juhtidega olnud pidevalt kontakte ning pole mõtet varjata, et räägitud on ka koostööst Eesti Raudtee arendamisel. Kas ja millise vormi koostöö võtab, on täna veel vara rääkida,? sõnas Käo. Tema sõnul ei ole Ganiger seni RERile mingeid pakkumisi teinud ja ei kavatse ka oma välispartnereid informeerimata seda teha.

?Me oleme senise koostööga väga rahul ja usume, et koos Briti ja USA kogenud raudteeettevõtjatega suudame teha Eesti Raudteest rahvusvahelisel tasemel ja kasumliku ettevõtte. Kas ja keda me peaksime kohalikest aktsionäridest selle eesmärgi realiseerimiseks lisaks kaasama, ei ole otsustatud. Samuti pole tehtud mingeid müügipakkumisi,? rääkis Käo.

RERi rahuldaks ühe kolmandiku BRSi aktsiate omandamine, ütles eile BRSi juhatuse liikme Jüri Käoga ühinemiskonsultatsioone pidanud RERi juhatuse liige Toomas Annus.

BRSi 440 miljoni krooni suurusest osakapitalist kuulub 56 protsenti Rail Worldile ja Rail Development Corporationile USAst ning Jarvis Internationalile Suurbritanniast.

BRS valmistab praegu ette konkreetset müügipakkumist, mille üle saaks juunis kogunev RERi aktsionäride üldkoosolek otsustada.

RER kavatseb tehingusse kaasata ka Rootsi riigiraudtee SJ Internationali, kellega nad erastamiskonkursi käigus ühinesid. Aktsiate või lausa terve aktsiapaki müümine iseloomustab kõiki raudtee erastamisel võidulippu kandnud äriühinguid. Mullu detsembris Eesti Raudtee erastamiskonkursi võitnud RailEstonia pakkus juba veebruaris oma aktsiaid kaotajatele 200 miljoni krooni eest müügiks.

?Veebruaris Tallinnas toimunud kohtumisel pakkus RailEstonia esindaja mulle oma firma aktsiaid 200 miljoni krooni eest müügiks,? ütles Käo. ?See oli juba teine pakkumine.?

BRSile pakkus Taanis registreeritud ja Eesti Raudtee 66 protsendi aktsiate omandamise õigusega RailEstonia aktsiaid nende nõustaja Anti Oidsalu.

?Peame RailEstonia pakkumist haletsusväärseks ja ebaeetiliseks,? lausus tookord Sammelselg.

RailEstonia esindajad pakkusid väljaspool Eestit toimunud kohtumisel oma firma aktsiaid 200 miljoni krooni eest ka RERile, ütles ettevõtte üks juhte Toomas Annus.

RERile RailEstonia poolt tehtud pakkumise hind langes toona kiiresti, sest mõne aja eest küsisid firma esindajad RERi juhtfiguurilt Urmas Sõõrumaalt aktsiate täispaketi eest 250 miljonit krooni.

Mullu detsembris Eesti Raudtee erastamiskonkursilt välja langenud RER valmistus tänavu aasta alguses nurjama erastamislepingu sõlmimist läbirääkijaks tõusnud BRSiga.

Kitsas aktsionäride ringis salanõu pidanud RER asus kavandama samme, et juriidiliste võtetega tõusta ise raudtee erastajaks. RER kavatseb takistada lepingu sõlmimist BRSiga, sest peab oma pakkumist parimaks, ütles siis juhatuse esimees Rain Tamm.

RERi juhid avaldasid lootust, et BRSi ja erastamisagentuuri läbirääkimiste käigus langetab Tallinna halduskohus otsuse, millega tühistab agentuuri nõukogu BRSi esiplaanile tõstnud otsuse.

Kuid mõni aeg hiljem muutis RER oma erastamisagentuuri vastu suunatud hagi nii, et lepingu sõlmimine BRSiga osutus võimalikuks. Raudteeringkondades kahtlustati BRSi ja RERi kokkulepet, seda pole aga suudetud tõestada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing