Tarbijahinnaindeks 28 kuu kõrgeim

Raivo Sormunen 09. mai 2001, 00:00

Viimase kuu kõige huvipakkuvaks sündmuseks majanduspeegli seisukohalt kujunes eile statistikaameti poolt avaldatud tarbijahinnaindeksi eelmise kuu näitajad. Aprillis keskmiselt 0,7% üles rühkinud tarbekaupade ja teenuste hinnad viisid aastase tarbijahinnaindeksi viimase 28 kuu kõrgeima 6,4%ni.

Kuigi majanduskasvu tempo on Eestis väliskeskkonna mõjul paari viimase kvartali jooksul jahenenud, pole tugev eratarbimine suutnud hindu ohjata. Eelmise aasta 6,4%se majanduskasvu kõrval kasvas eratarbimine statistikaameti andmeil samal ajal koguni 8,3% võrra.

Kiire tarbijahinnaindeksi tõus annab aluse arvata, et eratarbimine jätkab tugevana ka praegu. Samas mainib äramärkimist, et kiiresti kasvavad hinnad, madalate hoiuse- ja laenuintresside juures, lihtsalt tõukavad inimesi tarbima.

Viimaste päevade jooksul nii Saksamaal kui USAs rekordiliste tasemeteni kerkinud mootorkütuse jaehinnad on inflatsiooninumbreid üleval hoidnud ka seal. Viimaste näitajate alusel küündis Eurotsooni inflatsioonitempo 2,6% ja USA oma 2,9%ni.

Viimastel päevadel on kütuse hinnad üles liikunud ka Eestis, mis läbi erinevate kaupade ja teenuste peaks aitama hoida inflatsioonitempot ka lähitulevikus küllalt kõrge. Veidi aitab inflatsioone ohjata ehk suvi, mis surub toiduainete hindu alla.

Lihatööstustest säilib kümnendik

Toidukaupade hinnad kerkivad taudide tõttu

Tarbijahinnad aprillis 6,4% kallimad kui aasta tagasi, toidukaupade hinnatõus jätkub

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing