Eelnõu raskendab oma maja ehitust

ÄP Online 11. mai 2001, 00:00

Praegu kehtiva planeerimis- ja ehitusseaduse järgi võib igaüks endale ise ühepereelamu, taluhoone või suvila projekteerida ning ka ise valmis ehitada, kui oskab. Arhitekt või insener kinnitab projekti, kohalik omavalitsus annab ehitusloa.

Uue seaduse üks väljatöötajatest, majandusministeeriumi ehitusregulatsiooni talituse juhataja Kalev Pikaru põhjendas, et ehitamise juurest tahetakse eemale tõrjuda võhikuid. ?Küsimus on ju selles, kas inimene, kes pole ehitust õppinud, on pädev maja nii ehitama, et see oleks ohutu,? rääkis Pikaru.

Ka on seadusemuutjatel pinnuks silmas ehitusmeistrid, keda majaehitajad on endale appi võtnud ning töö eest raha otse peo peale laovad. ?Tahame seadusega kärpida musta turgu,? märkis Pikaru.

?Tohoh, kingsepp peab võtma endale kingsepa, kes talle kingi tegema hakkab,? ütles Kihelkonna valla majandusnõunik Margus Kõrgesaar, kui kuuleb, et registrisse kandmata elupõline ehitusmees peab nüüd oma maja ehituseks endale firma palkama.

Kõrgesaare hinnangul suureneb seaduse vastuvõtmisega ebaseaduslikult ehitamine. ?Juba praegu ehitatakse väga palju ilma igasuguste lubadeta,? rääkis Kõrgesaar.

Vallaametniku sekkudes on inimesed imestanud, kas tõesti peab oma maale ehitades ka luba ja projekt olema.

Seaduseelnõu on hetkel kooskõlastusringil ja peaks riigikogusse jõudma juunis.

Ehitusalase info tegeleva Ehituskeskuse hinnangul on ehitise rajamiseks vajalik projekt, ehitusluba ning ehitise valmides kasutusluba, kuid oma maja ehitusega võib siiski tegeleda igaüks, kes tunneb, et sellega hakkama saab. ?Oma maja ehitagu igaüks, kes tunneb, et suudab,? ütles Ehituskeskuse konsultant Kea Siidirätsep.

?Endastmõistetavaks peame ehitusel järelevalvet, nii riiklikku kui omanikujärelevalvet kvalifikatsiooniga spetsialisti poolt,? rääkis ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing