Eestisse hiilib puitmajade buum

Ain Alvela 14. mai 2001, 00:00

Erinevalt Põhjamaadest pole Eestis puitkarkassi ja -voodriga maja kuigi populaarne ? kodumaised tootjad saadavad lõviosa majadest piiri taha. Nii läheb Mateki toodangust umbes 85 ekspordiks, Kodumajatehasel on piiri taha veetavate majade osakaal koguni 95. Samas ennustavad nii ehitajad, arhitektid kui ka kinnisvaraspetsialistid, et Eestissegi saabub peatselt puitmajade ehitamise buum.

?Juba praegu on vähemalt pooled uuseramutest puitehitised,? kinnitas Pindi Kinnisvara Tallinna kontori asejuhataja Rein Pütsepp. ?Inimesi paneb puitmaja kasuks otsustama eelkõige odav hind, mitte missioonitunne ega püüd keskkonnasõbralikkuse poole.? Pütsepa hinnangul aitaks kodumaisete puitmajade populaarsust tõsta majatootjate, kinnisvarafirmade, pankade senisest tihedam koostöö. Nii võiks maakler elamukrunti müües esitleda ka majatootja kataloogi, kus erinevate projektlahenduste juures konkreetse maja tutvustus ja hinnakiri.

Puitkarkassmaju ehitava OÜ PG Maja juhatuse liige Andres Samarüütel nentis, et Eesti inimestes valitseb veel psühholoogiline tõrge puitmajade vastu, sest siiani on nende ehitamise juures kasutatav materjal olnud halva kvaliteediga.

?Mida rohkem tuleb turule kvaliteetseid maju, seda enam tõuseb ka puitmajade maine,? kinnitas Samarüütel. ?Arendajate eesmärk on saada oma krundile võimalikult odav müügikõlbulik majakarp. Et kõiki erinevaid variante argumenteeritult tutvustada, eeldaks väga kogenud maaklereid.?

Puiteramuid kõrgelt hindava arhitekti Maire Annuse sõnul ei pruugi puitmaja alati kiviehitisest odavam tulla. ?Kui kasutatakse näiteks lehisest voodrilaudu, siis võib materjali hind kivist märgatavalt kõrgemaks kujuneda,? ütles ta. ?Otsustamisel saab sageli määravaks kliendi maitse ja traditsiooniline teadmine, et kivimaja on puitehitisest kindlam.? Annuse hinnangul pärsib puiteramute ehitamist tõsiasi, et Eestis on vähe häid ehitajaid, kes seda tõeliselt hästi teha oskavad.

Kodumajatehase ASi kodulehekülg tutvustab lähemalt tüüpilisemaid ühe- ja kahekorruselisi näidismaju ? näha on eramu välisvaade, pinnaskeem ja joonised. Kirjeldatakse tootmisprotsessi tehases ja ehitustööde käiku krundil. Kodumajatehase internetileheküljel on saadaval ka baasviimstluse ja -varustuse, ehitus- ja paigaldustööde, erisoovide, materjalide ning kommunikatsioonide hinnakiri, samuti on ära toodud tööde teostamiseks orienteeruvalt kuluv aeg.

Mateki kodulehekülg annab ülevaate 18 erineva otstarbe ja projektiga tüüpmajast, esindatud on eramud alates ühekorruselisest kelpkatusega ennekõike just linnakeskkonda sobivast Kvartett Walmist, lõpetades ligi 200 m² suuruse Maato ja ridamajadega. Huviline leiab näidismaja ehitamist iseloomustava fotoseeria, puitkonstruktsioonide püstitamise iseloomustuse ja ülevaate materjalidest. Detailselt on välja toodud iga majatüübi erinevate osade ja lisatööde hinnad.

Viimsis tegutsev OÜ PG Ehituse Polar Majade projekte tutvustav kodulehekülg tutvustab elementmajade ehituse etappe ja erinevaid tootepakette. Skeemide ja fotode abil tutvustatakse suvilaid ja aiamajasid (alates 32 m²), väikemajasid (62 m²), eramuid (89 m²) ja ridamajad (korter alates 82 m²). Saadaval on valik kütte- ja ventilatsiooniseadmetest ja nende paigaldajatest. Puuduvad toodete ja müügipakettide hinnakirjad.

Ennast kvaliteetmajade tootjaks nimetav VEA Majaliin annab oma kodulehel teada, et tüüpmaja saab valmis kuue nädalaga. Fotode kaasabil saab jälgida eramu valmimise protsessi, samas saavad iseloomustuse ka ehituslikud iseärasused ja tehnoloogia. Puudu on hinnakiri, tootegruppe pole eraldi välja toodud ja kogu jutt jääb kaunis pinnapealseks.

Raam Ehitus tutvustab uudse lahendusega EKO 144 majaprojekti. Kasutaja saab teada, et erinevalt teistest majadest tagab EKO külgvälisseinte 1,2 meetrine kõrgendus katusekorrusel võrdse põranda pinna esimese korrusega. Maja kohta on saadaval pinnaskeemid, ülevaade arvestuslikust küttekulust ning ruutmeetri maksumusest minimaalse viimistluspaketi korral. Detailidesse pole langetud, ülevaate asjast saab.

OÜ Bovise töömehed valmistavad ümarpalgist käsitööna palkmaju, millel puuduvad tüüpprojektid, mistõttu ei sisalda kodulehekülg ka hinnakirja. Tutvustatakse palkmajade monteerimise tehnoloogiat ja tooteid ? suvilaid, saunu, kämpinguid, lemmikloomade maju, varjualuseid, aiamööblit.

Estiske Laftehus OÜ toodab kuut põhilist liiki palkmaja, mida liialdamata võib pidada omasuguste seas luksuslikeks, samuti on nad üle keskmise suured. Tutvustus piirdub siiski vaid piltidega.

Läbimõeldud lahendusega kodulehekülg firmalt Hõbeleht Ldt. Lisaks palkidest elumajade, suvilate, saunade ja abihoonete projektlahenduste tutvustusele leiab kasutaja siit ka viited pankadele ning ülitäpse kalkulatsiooni, mida täpselt kui suure raha eest saab.

Metsamäe põhitegevuseks on saunade ja aiamööbli valmistamine, kõne alla tuleb ka suvemajade ja elamute ehitamine. Kodulehel tutvustatakse lähemalt siiski vaid saunasid ja puitmööblit. Hinnakirja antud ei ole.

Tutvustatakse kuut ASi Palktare pakutavat palkmaja tüüpprojekti, nende projekteerimist, tootmist ja paigaldamist. Lisaks standardsetele palkmajadele saab tutvuda ka eriprojekti järgi ehitatud majadega. Vaadata saab majade läbilõikeid ja korruste plaane.

OÜ Palmatin tutvustab kodulehel võimalikke palkmajalahendusi. Tüüppro-jekte ei ole. Piirdutud on fotodega ehitatud elamute välis- ja sisevaadetest.

AS Ritsu pakub interneti kaudu ümarpalgist ja freesprussist ehitisi. Majade tutvustuses piirdutakse fotodega,

küll aga saab põhjaliku selgituse tellimisprotsess.

ASi RPM valikus on nii palkidest elumajad kui ka saunad ja suvilad. Elumajade valik on iseäranis suur, võimalik on tellida isegi kuni kolmekorruselisi palkmaju. Firma ehitab palkmaja valmis algusest lõpuni, hoolitsetakse ka interjööri eest.

Erinevalt teistest palkmajade ehitajatest ei keskendu AS Vaksik valmis majade tutvustamisele, kuigi mõned näited on välja toodud. Kodulehekülje omapära seisneb selles, et välja on toodud kasutatavate palkide näidised, samuti erinevate palgitüüpide põhjalik hinnakiri.

OÜ GG-Group teeb Skandinaavia maade kogemusele tuginedes palkmaja karkassi valmis kolme kuuga. Tutvustatakse palkmajade omapära ja ehituslikke iseärasusi. Hinnakirja ega majade plaane lehekülg ei sisalda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing