Ministeerium piirab iseendale maja ehitamist

Peep Sooman 14. mai 2001, 00:00

Uue planeerimis- ja ehitusseaduse eelnõu kohaselt ei tohi enam inimene ise endale maja ehitada, vaid peab selleks palkama riiklikus erinõuetega tegevusaladel tegutsevate ettevõtjate registris registreeritud ehitusfirma.

Majandusministeeriumi ehitus- ja elamuosakonna juhataja Neeme Nõmme sõnul on väikeehitise ehk kuni 60ruutmeetrise ehitusaluse pinnaga ja 5meetrise kõrgusega ehitise iseehitamine lubatud. ?Kuna eelnõu on alles valmimisjärgus, siis ei saa öelda, et lõplik seisukoht oleks välja kujundatud ja diskussiooni objektiks on nii väikeehitise mõiste kui ka muud alternatiivsed variandid omale kodu ehitamise võimaldamiseks,? ütles ta. ?Meie lähtepunktiks peab aga siiski olema põhimõte, et ehitis oleks ohutu,? lisas Nõmme.

Eesti Ehitusettevõtjate Liidu tegevdirektor Ilmar Link ütles, et uus seadus ehitusfirmadele suurt mõju ei avalda, suuremaks muutuseks firmadele on praeguse litsentseerimise asendumine registriga. Suurem seaduse mõju ongi Linki sõnul inimestele, kes tahavad maja ehitada, kuid ei soovi kedagi ehitajaks palgata vaid plaanivad maja ise valmis ehitada.

?Suures ulatuses olen ma nõus, et inimesed võiksid ise ehitada,? ütles Link. Samas peaks Linki sõnul kehtima nõue, et rajatava hoone projekt oleks kinnitatud ning et ise endale ehitaja peaks palkama ehitusjärelevalvaja.

Laagris vana maja ümberehitustöid teostav ASi Ehitustööriist klienditeenindaja Meelis Aun ütles, et tema kuuleb seadusemuudatusest esimest korda. ?Esmapilgul tundub see jabur,? ütles Aun. ?Miks ma pean mõnele mehele maksma 20 000 krooni kuus, kui ma oskan ise teha, ma ei oleks sellega kunagi nõus,? lausus mööblitisleriks õppinud Aun, kes on ehitustöid õppinud kunagisest töödejuhataja töökogemustest.

Praegu kehtiva seaduse kohaselt võib igaüks ise mistahes elumaja või suvila ehitada ning selle ka projekteerida. Ehituseks on vaja vaid kohalikult omavalitsuselt ehitusluba ning arhitektilt projektikinnitust.

Seaduseelnõu peaks riigikogusse jõudma juunis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing