Eraäri riigihangete ameti juhtkonnas

Merike Ojasson 15. mai 2001, 00:00

Riigihangete bülletääni 30. märtsi numbris tänab Sarv lugejaid meeldiva koostöö eest ja teatab bülletääni ilmumise lõpetamisest. Bülletään ilmub aga seniajani.

Bülletääni väljaandva mittetulundusühingu MTÜ Eesti Kaubanduse ja Logistika Ühing juhatuses istuvad koos riigihangete ameti peadirektor Ülo Sarv, tema asetäitja Tom Annikve ning ühingu juhataja Harri Liiv.

Riigihangete ameti peadirektori Ülo Sarve seletuse järgi oli bülletään lihtsalt ametlik väljaanne. ?Tegime seda koostöös ühinguga, tema hoidis tellijaid ja tulusid-kulusid. Riik ei ole 1996. aastast eraldanud sentigi bülletääni väljaandmiseks, aga nendega oli meil leping, mille möödunud aasta detsembris üles ütlesime. Ma tean, et on tekkinud mingisugune uus väljaandja, kes tahab seda toimetada, aga see on puhtalt eraprojekt, tal ei ole ametiga mingit pistmist,? ütles Sarv.

Küsimuse peale, milleks kasutati ühingus tekkinud tulu, oletas Sarv, et eks seda kasutatakse arendus- ja koolitustegevuseks. Oma kuulumist sama ühingu juhatusse Sarv ei eitanud. Samas ei osanud ta nimetada ühegi teise ühingu liikme nime ja palus kõike küsida tegevjuhi Harri Liivi käest.

?Mingit firmat ei ole olemas. Seal pole mingit käivet ja majandustegevust. Me ei ole mitte mingisugust teenust riigi raha eest ostnud,? kinnitas Sarv.

Mullu jõudis 900kroonise aastatellimusega bülletään 700 asutuse või ettevõtte postkasti. Iga pakkumiskuulutuse esitaja pidi maksma ühingule 300 krooni kuulutuseraha. Kokku oli 2000. aastal ühingu tulu lihtsate arvutuste järgi 1,2 miljonit krooni.

Bülletääni levi- ja trükikulud olid 230 000 krooni, bülletääni trükkinud OÜ Multico trükikoja juhataja Jaan Tikker nimetas ühe numbri trükikuluks 5,7 krooni. Jääb segaseks, milleks on kasutatud ülejäänud 900 000 krooni.

Riigihangete ameti pearaamatupidaja Urve Lööndre tunnistas, et neil ei ole andmeid tellijate arvu ega tellimustest laekuva raha kohta. ?Meil oli kõik kirjastamisega seonduv pandud firmale, kes tegeles kulude-tuludega. Meie andsime kõik kuulutused ja nemad tegelesid tehnilise teostusega,? ütles ta.

?Oleme ehk ots otsaga välja tulnud, aastas on kasum paarkümmend tuhat krooni. Juhatuse liikmed ei ole saanud sentigi raha. Ei preemiat ega palka,? selgitas ühingu tegevjuht Harri Liiv.

Vaheraha tekkimise kohta arvas Liiv, et ainuüksi trükikulud on kuus kuni 40 000 krooni, lisaks tulevad juurde levikulud ja kolme töötaja palgakulud. Kasumit ei ole.

Mittetulundusühingu telefonil vastab raamatupidaja Lembi Inkerainen, kelle sõnul on ühing reorganiseerimisel, kuid see ei tähenda, et tegevus lõpeks. ?Riigihangete ametiga on koostööleping, sõlmitud 1995.-1996. aastal. Praegu lepingut tehtud ei ole,? ütles Inkerainen.

Põhikirja järgi on MTÜ Eesti Kaubanduse ja Logistika Ühingu tegevuse eesmärk ühise strateegia väljatöötamine ringlussfääri protsesside korraldamiseks ning logistika põhimõtete evitamine. Aadressideks on bülletääni kirjastav ühing märkinud nii riigihangete ameti pea- kui ka kõrvalmaja Kiriku tänaval, infotelefonid juhatavad küsija hoopis Kotka tänavale.

Kotka 44 asuval kulunud värviga rohelisel majal ei ole ühtegi silti, mis näitaks, et siin tegutsebki pika nimega mittetulundusühing.

?Kas Harri Liiv ei ole siin? Kui väljas sinist d?iipi ei seisa, siis teda vist pole,? püüab naaberfirma näitsik ajakirjanikke aidata.

Tom Annikve töötab riigihangete ameti peadirektori asetäitjana ja on üks kolmest MTÜ juhatuse liikmest. Ta ei häbene ka eraäri tehes oma töökoha e-postiaadressi ega mobiiltelefoni numbrit.

Riigihangete bülletääni on ameti töötajad kasutanud ka oma koolituskursuste reklaamimiskohana.

Majandusminister Mihkel Pärnoja, kelle haldusalasse riigihangete amet kuulub, tunnistas, et tal puudub teave, et ameti juhid kuuluvad ka bülletääni väljaandva mittetulundusühingu juhatusse.

?Kui teie väidetu vastab tõele, siis võib riigihangete ameti peadirektori ja tema asetäitja puhul tegu olla huvide konfliktiga,? arvas Pärnoja.

Korruptsioonivastase seaduse järgi on teenistujal keelatud teha riigi esindajana varalisi tehinguid mittetulundusühingu või erakonnaga, mille liige ta on.

?Minu meelest oli Ülo Sarv küllalt aus mees, aga ma ei imesta, kui pikka aega sellises keskkonnas olles inimene murduks,? kommenteeris kahtlusi riigihangete bülletääni väljaandmisel endine majandusminister Jaak Leimann.

Leimanni allkirja kannab 1997. aasta 2. jaanuari majandusministri määrus selle kohta, et kuulutuste eest tuleb tasuda Kaubanduse ja Logistika Ühingu arvelduskontole Hansapangas.

Riigikontroll pole varasematel aastatel ei riigihangete ametit ega riigihangete bülletääni väljaandmist kontrollinud. Samuti pole riigikontrolli pressiesindaja Sven Soiveri sõnul kontrolli plaanis teha tänavu.

?See poleks aga esimene kord, kui me ajakirjanduses avaldatud informatsiooni põhjal uurimust alustaksime,? lisas Soiver. Tema sõnul on mittetulundusühingute aruandluse kontrollimine aga raske, sest tihti pole neid isegi olemas.

Ühingu asutasid endised varustuskomiteelased

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing