Pangamaja ostja tuulutab miljoneid

Peeter Raidla 15. mai 2001, 00:00

Santroveto nimi kerkis esile tänavu kevadel, mil sai teatavaks, et endise Tallinna Panga haldaja PT Investeeringute ASi ainuomanik Ühispank oli oma osaluse Santrovetole müünud.

Santroveto aktsiakapitali on viimase paari aasta kestel suurendatud korduvalt, 100 000 kroonilt on tänaseks jõutud 19 miljoni kroonini. Kõik aktsiakapitali laiendamised on toimunud sel teel, et Santroveto omaniku esindaja on läinud panka ja ladunud miljonid pangaletile. Nii viidi augustis 1998 portfelliga Ühispanga kontorisse 3 miljonit krooni, mais 1999 taas kohvriga 11,9 miljonit krooni ja viimati läinud aastas aprillis 4 miljonit krooni.

Kuni eelmise aastani oli Santroveto ainuomanik Bahama saarte pealinnas Nassaus resideeriv firma Hansen & Co, mille täievoliline esindaja Eestis on vandeadvokaat Jüri Leppik.

2000. aasta kevadsuvel sai Santroveto ainuaktsionäriks USAs Salt Lake Citys registreeritud firma Safec Inter Trade L.L.C., mille täievoliline esindaja on taas Jüri Leppik.

Samalaadne kohvriga sularaha tassimine on aset leidnud ka teise sama omaniku firmas, Eriõli Kaubanduse ASis, mis asutati 1998. aasta sügisel. Vahetult pärast ettevõtte registreerimist äriregistris sai Eriõli Kaubanduse AS Bahama firmalt Hansen & Co Ltd sularahas laenu. Paberite järgi laekus Eriõli Kaubanduse kassasse vahemikus 6.?28. oktoober 1998 viis sularahasaadetist ? kaks korda pool miljonit krooni, siis 0,7 miljonit ja lõpuks veel kaks korda 0,2 miljonit krooni.

Raha kanti kassast läbi ja viidi siis kogu täiega Ühispanga kontorisse. Kuu aega hiljem kirjutas Hansen & Co täievoliline esindaja Jüri Leppik alla kinnitusele, et kuna kokkulepitud tähtajal ehk kuu ajaga pole laen tagastatud, suunatakse see Eriõli kaubanduse aktsiakapitali laiendamiseks, mis nüüd ulatub 2,2 miljoni kroonini.

Lisaks iseloomustab neid firmasid veel üks ühine joon. Nimelt see, et nad on saanud Ühispanga käest heldelt laenu.

Santroveto sai 1999. aastal Ühispangast investeerimislaenu summas 14,5 miljonit krooni. Ka oma sama aasta tegevusaruandes tõdes Santroveto juhtkond, et ettevõtte põhiline finantseerimisallikas on olnud just nimetatud investeerimislaen.

Ühispangaga sõlmitud kommertspandilepingu kohaselt muutus pandiesemeks kogu Santroveto maine vara. Kaasa arvatud Oilstopi kaubamärgi alla tegutsevad bensiinijaamad Valgas, Võrus, Tartumaal, Pärnus, Taeblas ja Räpinas, mille koguväärtuseks arvati 5 miljonit krooni.

Ka Eriõli Kaubandus sõlmis Ühispangaga 1999. aastal kommertspandilepingu, pantides 16 miljoni krooni katteks oma vallasvara.

Ühine joon kahel kõnealusel firmal on veel seegi, et nii Santroveto kui ka Eriõli Kaubandus on kinnitanud Ühispangale esitatud aruannetes oma investeeringuid põhivarasse ehk siis kütusetanklatesse. Tänase seisuga on Oilstopi tanklad renditud Lukoil Eestile.

Ühispanga president Ain Hanschmidt tunnistas, et temal küll puuduvad andmed, nagu oleks Santroveto omanik kohvritega sularaha panka tassinud: ?Ma ei usu seda.?

Ka Ühispanga administratiivdivisjoni direktor Leho Lugna, kes otseselt Tallinna Panga maja müügiga tegeles, ütles, et pangal selliseid andmeid ei ole. Küsimusele, kas pank uuris äripartneri tausta ja teab, kellele Santroveto tegelikult kuulub, vastas Lugna: ?Meie ei tegele ebaseadusliku jälitustegevusega. Kõik osamaksed Tallinna Panga maja eest on laekunud õigeaegselt ja need laekusid küll pangaarvelt pangaarvele.?

Leho Lugna sõnul oli hoone müük teada kõigile suurematele kinnisvarafirmadele. ?Igaüks võis selle maja osta, aga läbirääkimiste tulemusena müüdi maja haldava PT Investeeringute ASi kõik aktsiad Santrovetole.? Tehing leidis teatavasti aset tänavu veebruari lõpus, mil veel enne raha laekumist said Hanschmidti kinnitusega PT Investeeringute nõukogusse uue omaniku esindajad Heldur Karupoeg, Tuuli Täht ja Toomas Tamme. Juhatajaks jäi edasi Tiit Kivistik.

PT Investeeringutel, mille aktsiakapital on 40,69 miljonit krooni, lasub enam kui 70 miljoni kroonine laenukohustus ühe Hollandi ja Saksa investeerimisfirma ees. Laenude lõpliku tagasimakse tähtaeg ulatub 2006. aastasse.

Osapooled on seni pangahoone müügi hinda saladuses hoidnud. Teada on vaid see, et hoone ehitusmaksumus ulatus üle 144 miljoni krooni.

PT Investeeringute nõukogu esimees Heldur Karupoeg kinnitas, et tema ei tea, kes on Santroveto omanik: ?Mind see nagu ei huvitagi. Oma volitused sain ma Santroveto juhataja Vaido Virro käest ja nõukogu liikmeks nimetas juba Ain Hanschmidt. Tulin siia tööle märtsis ja meil läheb hästi.?

Santroveto omanik vahetus 2000. aastal. Bahama firma Hansen & Co asemele tuli USA firma Satec Inter Trade. Kas need ettevõtted on omavahel kuidagi seotud?
Minul puudub info teie poolt mainitud firmade omavahelistest seostest.

Nii Santroveto kui ka Eriõli Kaubanduse AS tegelesid varem kütuse müügiga Oilstopi tanklates, mis olid panditud Ühispangale laenu katteks. Nüüd majandab neid tanklaid Lukoil Eesti. Millise lepingu alusel?
Santroveto ei ole kunagi tegelnud kütuse vahendamisega ega omanud kütuse vahendamiseks vajalikke tegevuslubasid. Santroveto rentis Oilstopi tanklaketti Eriõli Kaubandusele, kes tegeles kütuse müügiga. Alates märtsist 2000 rendib Santroveto oma tanklaid ASile Lukoil Tanklad. Aluseks on rendileping, millest kõneldi ka aasta tagasi pressikonverentsil.

Äriregistrisse esitatud aktsiakapitali laiendamise otsustest ilmneb otseselt, et nii Santroveto kui ka Eriõli Kaubandus said oma ainuomanikult aktsiakapitali makseteks suuri sularahasummasid. Kuidas need Eestisse toimetati?
Santroveto aktsiakapitali sissemaksed on kõik laekunud ettevõtte arveldusarvele Ühispangas, sularahas aktsiakapitali sissemakseid ettevõtte kassasse ei ole toimunud.

Kuid ainuaktsionäri otsused, millele on alla kirjutanud Jüri Leppik, kinnitavad siiski vastupidist. Nagu ka Ühispanga teatised sularaha vastuvõtmise kohta.
Seda peate küll Jüri Leppikult kui omaniku täievoliliselt esindajalt küsima. Mina ei oska selle kohta midagi rohkem öelda.

Heldur Karupoeg ütles, et sai oma volitused omaniku esindamiseks PT Investeeringute nõukogus teie käest. Kes teile volitused andis?
Santroveto esindamiseks oman volitusi vastavalt Eesti Vabariigi seadusandlusele.

Kas asjaolu, et te olete nii Lukoil Tanklate kui ka Santroveto juhatuse esimees, tähendab ka seda, et need firmad on omavahel kuidagi seotud?
Mina kuulun Lukoil Tanklate juhatusse, kus ainuaktsionär on Lukoil Eesti AS. Lukoil Tanklad majandab Lukoil Eesti, Santroveto ja NB Tanklate kütusetanklaid. Peale rendisuhete ei ole Santrovetol teisi seoseid Lukoil Tanklatega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing