Võidulaul kriitikutel hambus

Tõnis Arnover 15. mai 2001, 00:00

Eestlaste võit on 46aastase ?laagriajaloo EMi suurim üllatus ja näitas Euroopa telepubliku täiesti ettearvamatut ja veidrat maitset, kirjutab kollane Rootsi Aftonbladet. Mitte ükski tõsine ekspert ei osanud öelda ühtki head sõna ?Everybody? kohta, mis on uskumatult tühine pala, segu Gloria Stefano ?Do the Conga?st? ning militaarsest call-and-response-rap?ist. Aga hea, et niigi läks, sest veelgi hullem olnuks taanlaste Rollo & Kingsi õudse laulu võit ja uus ?laagripidu Kopenhaagenis, mis oli kehv peoperemees, kirjutab Per Bjurman.

Vaadates selle hinnangu peale rootslaste telefonihääletuse tulemusi, siis olid need järgmised: 1 624 240 helistajast 27,9% pani esikohale Kreeka laulu, 17,7% hääletas Taani ja 8,2% (133 188) Eesti laulu poolt.

Rootsi päevalehe Svenska Dagbladeti arvates kaotas lauluvõistlus palju põnevusest, kui Euroopa tele- ja raadioorganisatsioonide liit EBU käitus kui kitsi prostituut, jättes koha alles ainult 15 paremale, kuid muutis selle paroodiaks, kuna see otsus ei puuduta nelja suurriiki ? Suurbritanniat, Saksamaad, Prantsusmaad ja Hispaaniat. Veel leidis leht, et Eurovisioon oli gay?likum kui ei kunagi varem, sest paljud esinejad flirtisid avalikult homopublikuga.

Saksa Der Spiegel nimetas eestlaste üllatusvõitu taanlaste üle napiks, kuid teenituks. Norra leht Aftenposten tsiteerib Norra delegatsiooni juhti Jon Ola Sandi, kes tundis kahetsust Norra esindaja Haldor Laegreidi fiasko pärast, kuid avaldas täit tunnustust Eesti võidule. ?Olen fantastiliselt rõõmus, et Eesti võitis. Suurte ambitsioonidega väikse riigi tõus tippu on muinasjutuline. See sarnanes Taani eelmise aasta võiduga, kus outsaider tuli ja võitis,? ütles Jona Ola Sand.

Taanlased ise pidasid oma korraldust suurepäraseks. Peakorraldaja Taani Raadio konkurendi TV 2 Zulu juht Kjeld Reinicke nimetas laupäevaõhtust televaatemängu hiilgavaks, mis püstitas uusi vaatajarekordeid. Nii tema kui paljude teiste riikide esindajad pidasid aga ebaõnnestunuks saatejuhtide kasutatud riimkeelt, mis kuulus 80. aastatesse.

Soome Helsingin Sanomat kirjutab, et Eurovisiooni võit pani Tallinnas laupäeva öösel viina voolama ? eurolauluvõistlus on eestlastele sama mis soomlastele jäähoki või vormelautode MM. ?Ent kui pidu läbi, siis algab maksmise tund ehk uue lauluvõistluse korraldamine, milleks pankrotiohus oleval ETV-l raha ei ole. Aga küll Eesti sponsorite toel selle raha leiab,? on HS armuline.

Taani Ritzau võrdleb ETV 160 mln ja Taani Raadio 5,2 mld krooni suurust eelarvet ning ennustab: eestlastel tuleb kõvasti vaeva näha, et lauluvõistluse ladusaks läbiviimiseks raha kokku saada. Aga see on seda väärt, sest Saksa Der Spiegeli hinnangul oli laupäevasel show?l umbes 120 miljonit vaatajat.

Ehk aitab see teoks saada välisminister Toomas Hendrik Ilvese sõnadel: ?Oleme esimese Ida-Euroopa riigina Eurovisiooni lauluvõistluse võitnud. Oleme esimene Ida-Euroopa riik, kes pääseb Euroopa Liitu.? (Tegelikult on korra lauluvõistluse võinud ka Jugoslaavia ? toim.)

Eesti võit loob eriolukorra

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing