Saematerjali maailmaturu hinnalangus avaldab mõju

Väinu Rozental 16. mai 2001, 00:00

?Kui esimese kvartali majandustulemustega olime rahul, siis nelja kuuga oleme juba vähem rahul ja viie kuu tulemused rahuldavad meid tõenäoliselt veel vähem,? sõnas Järv.

Järve andmeil on nende saetoodangu hind langenud aasta alguse tasemega võrreldes 7?12 protsenti. Aasta alguses müüs Paikuse Saeveski kvaliteetset saematerjali hinnaga 2400 krooni kuupmeeter. Praegu on hind 2200 ja kohati isegi alla selle.

Paikuse Saeveski ekspordib ligi 80 protsenti toodangust. Suurimad ekspordiriigid on Prantsusmaa, Iirimaa ja Saksamaa.

Saetöösturite sõnul on hinna languse põhjuseks saematerjali ülepakkumine Euroopas ning saematerjali kasutavate ettevõtete toodangumahu langus. Eesti suurima saeveski, Järvamaal asuva ASi Imavere Saeveski finantsjuhi Toomas Metsa sõnul algas saematerjali turu nõrkus eelmise aasta neljandas kvartalis seoses USA majanduskasvu aeglustumisega. ?See materjal, mis varem läks USAsse ja Jaapanisse, on nüüd jäänud Euroopasse,? selgitas Mets.

Metsa sõnul pole nende toodangu müügihind võrreldes eelmise aasta keskmise müügihinnaga veel oluliselt langenud. Imavere Saeveski müüb praegu toodangut keskmiselt veidi üle 2000 krooni m3. ?Küll aga oleme arvestanud, et saematerjali hind ka meie jaoks aasta jooksul langeb,? rääkis Mets.

Metsa andmeil oli Imavere Saeveski esimese kvartali käive ligilähedane eelmise aasta esimese kvartali käibega. ?Kuna samal ajal on meie tootmismaht suurenenud, siis tähendab see seda, et meie marginaal on väiksemaks jäänud,? ütles Mets.

Imavere Saeveski ekspordib 70 protsenti toodangust. Euroopas on suurimaks partnerriigiks Holland ja Põhja-Aafrikas Egiptus ning Al?eeria.

Võrumaal asuva ASi Toftan juhataja Tiit Kolk ütles, et ta ei oska praegu prognoosida, kui palju ettevõtte käive aasta lõpuks suureneb. ?Selle määrab ära saematerjali maailmaturu keskmine hind,? lisas Kolk.

Kolgi sõnul on palgituru ebakorrapärasus tõstnud nende jaoks aasta jooksul palgi hinda saja krooni võrra. ?Tänavu esimeses kvartalis oli alapakkumine ja praegu on ülepakkumine,? iseloomustas Kolk männipalgi tarneid. ?Esimeses kvartalis ei suutnud tarnijad koduturu nõudlust rahuldada ja teises kvartalis ei suuda saeveskid palki vastu võtta ega sorteerida.?

Kolgi andmeil ostavad nad praegu männipalki hinnaga 750 krooni tihumeeter. Aasta tagasi oli keskmine kokkuostuhind sada krooni madalam.

Toftani saetoodangust läheb eksporti 70 protsenti toodangust. Põhiturg on Euroopa ja Põhja-Aafrika.

Harjumaal asuv AS Balcas Eesti on hoidnud kuusepalgi kokkuostu hinda pikk aega ühel tasemel ? 740 krooni tihumeetri eest. Ometi ei aidanud see talvist palki lattu nii palju varuda, kui firma oleks soovinud. ?Palgipuudust meil muidugi pole, kuid varu oleksime tahtnud suurema luua,? ütles Balcas Eesti direktor Indrek Palumaa. Balcas Eesti ekspordib kogu saetoodangu Inglismaale ja Iirimaale.

Vt. ka tabelit: Suuremad saeveskid suurendavad mahtu ja prognoosivad käibe kasvu

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing