Tarbijakaitse peatas mootori purustanud autokütuse müügi

Sulev Oll 16. mai 2001, 00:00

Tarbijakaitse peatas Kehras kütuse müügi tuginedes tarbijate survel tehtud kiire analüüsi tulemustele. Analüüs selgitas, et vaigusisaldus oli Kehras OÜ-le Raa Oil kuuluvas tanklas 207,2 mg 100 ml kohta, ületades kvaliteedinormidega lubatu rohkem kui 40kordselt.

Normidele ei vastanud ka mitmed teised näitajad, nagu tihedus, fraktsioonkoostis ja mootorimeetodiga määratud oktaaniarv.

Enne vänget, bensiinile mitteomast haisu levitanud bensiini 95 müügi peatamist Kehra tanklas jõudis kehv kütus tekitada ka materiaalset kahju. Ascar Tallinna tehniku Marek Aedla auto mootor purunes päev pärast seda, kui ta oli sealt kütust võtnud.

?Emadepäeval sõitsin külla Kehrast viie kilomeetri kaugusel elavale emale ja võtsin enne kohalejõudmist kohalikust tanklast 10 liitrit bensiini 95,? rääkis Aedla. ?Nelja tunni pärast oli auto käivitamisega raskusi.?

Ühtlasi tundis bensiinipaagi korgi avanud Aedla kütusele mitteomast tugevat lõhna.

Järgmisel hommikul ütles mootor lõplikult üles. ?Auto käivitus, tegi siis koll-koll-koll ja seiskus lõplikult,? rääkis Aedla. ?Tegin mootori remondi aga alles 2000 kilomeetrit tagasi.?

Kehra tanklas müüdi kaebusi tekitanud bensiini vaatamata sellele, et juba bensiini tanklasse toomisel äratas tähelepanu selle spetsiifiline lõhn. ?Juhtisin ülemuste tähelepanu kohe sellele haisule,? sõnas tankla juhataja Viljo Tui. ?Samas müüsime seda kütust aga edasi.?

Edasimüügi üheks põhjuseks peab Tui seda, et haisva bensiiniga on Kehras kokku puututud varemgi, siis aga pole kvaliteediomadustega probleemi olnud. ?Ka ei saa me igast partiist lasta proove teha, siis poleks müümisel mõtetki,? ütles Tui.

Tui kinnitusel pidi bensiin olema solgitud juba enne tanklasse jõudmist. ?Siin millegi lisamine ei tuleks kõne allagi.?

Juba eelmisel nädalal peatas põhjustatuna elanike kaebustest bensiini 95 müügi Järvamaal Ahulas asuv OÜ Herm Trade tankla. ?Kui kaebused algasid, lõpetasime müügi ära,? ütles tankla töötaja. Müügi lõpetamine puudutas vaid muruniitja mootori lõhkunud bensiin 95, ülejäänud kütuste kohta kaebusi polnud.

Nii Kehras kui Järvamaal Ahula tanklates müügil olnud ebakvaliteetne kütus pärines NB Oil Groupist, kinnitasid OÜ Herm Trade raamatupidaja, kes ei soovinud oma nime öelda ja Kehra tankla juhataja Viljo Tui.

NB Oil Groupi peadirektori Sergei Kreiteri sõnul võib olla tegemist sellega, et NB Oil Groupi sertifikaadiga müüdavale kütusele lisati midagi hiljem juurde. ?Selliseid lugusid võib meilt ostetud kütusega olla palju,? sõnas Kreiter.

Kreiteri väitel on saab nende firmast ostetud kütus olla vaid kvaliteetne, sest läbib importimisel kvaliteedikontrolli. ?Meie kütuse kvaliteedis kahtlust olla ei saa,? kinnitas Kreiter. ?Kui midagi on hiljem lisatud, saab seda lihtsalt kontrollida.?

Nii Kehra tankla juhataja Viljo Tui kui ka mitmete teiste allikate kinnitusel võib bensiinile pürolüüsivaigu lisamine olla tingitud sellest, et bensiini 95 lihtsalt siseturul enam ei jätku.

Puuduse põhjustena nimetasid bensiinimüüjad hiljuti kehtima hakanud tollitransiidialast määrust, mis Venemaalt tuleva kütuse sissetoomist on olulisel määral takistanud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing