BIG hangib emissiooniga laenuraha

Inge Rumessen 17. mai 2001, 00:00

BIG alustab täna 10protsendilise aastaintressiga võlakirjade emissiooni koguväärtuses 4 miljonit krooni, kasutades saadavat raha väljaandmiseks.

BIGi võlakirjade müügihind on 100 krooni. Võlakirjade avaliku levitamise periood kestab juuni lõpuni ning kustutamise tähtajaks on määratud järgmise aasta juuni.

?Taolisi võlakirju, mis pakuvad keskmisest suuremat tootlust, kutsutakse mujal maailmas nii-öelda rämpsvõlakirjadeks,? kommenteeris Preatoni Panga raha- ja kapitaliturgude direktor Mart Veskimägi. ?Neid kasutatakse tavaliselt väiksemate või viletsa krediidireitinguga ettevõtete poolt kapitali kaasamiseks laiemalt avalikkuselt, kui mingil põhjusel on nende jaoks pangast laenamine võimatu või liiga kallis.?

ASi Balti Investeeringute Grupp juhatuse esimehe Ingo Põderi sõnul kasutab ettevõte võlakirjaemissioonist saadavaid täiendavaid rahalisi vahendeid firma põhitegevuses ehk laenude väljaandmiseks.

Veskimägi hinnangul peaksid potentsiaalsed investorid silmas pidama, et igal juhul tähendab kõrgem tootlus ka kõrgemat riski ning seega ei pruugi sellised investeeringud olla sobivad igale investorile. ?Mitte mingil juhul ei tohi käsitleda selliseid pakkumisi ainukordse võimalusena, kuhu peaks paigutama kõik enda säästud,? ütles Veskimägi ?Kui osta, siis ainult väikse osa ning seda ka alles pärast põhjalikku ettevõtte tausta ja finantsseisu uurimist, lugedes näiteks nende viimast aastaaruannet.

BIGi maksuvõlg oli mai alguseks kasvanud märtsi alguse seisuga võrreldes kümnekordseks ehk 1,2 miljoni kroonini, mille ettevõte üleeile küll maksuametile tasus.

Võlg tekkis 1998. aastal, kui ettevõte asus renoveerima Tartus endale kuuluvat hoonet aadressil Rüütli 21, sõlmides selleks ehituslepingu ja tasudes lepingujärgselt ettenähtud käibemaksu 614 615 krooni.

?Kuna vastavalt käibemaksuseadusele on õigus tellijal enda tarbeks renoveeritava hoone ehituskuludelt käibemaksu riigilt tagasi taotleda, siis me seda ka tegime ja käibemaks tagastati,? ütles juhatuse esimees Ingo Põder.

Hoone võõrandati pärast renoveerimist osakapitali mitterahalise sissemaksena kinnisvarahaldusega tegelevale tütarfirmale OÜ Rüütli Majad. ?Kuivõrd tegemist on kontsernisisese ettevõttega, ei pidanud ei meie ega audiitorid õiguspäraseks omakordset käibemaksu tagastamist maksuametile.?

BIG esitas eile kohtule hagi maksuameti ettekirjutuse kohta. Ettevõtet hakkab kohtuvaidluses esindama advokaadibüroo Glikmann & Glikmann.

?Kuivõrd maksukorralduse seaduse järgi ei võta kaebuse esitamine maksumaksjalt kohustust täita ettekirjutus, ei kajastu kohustus enam bilansis maksuvõlana.

BIGi investeeringuportfell ulatub üle 80 miljoni krooni, millest 13,5 miljonit moodustavad investeeringud tütarettevõtetesse AS Hiiu Turvas, OÜ Rüütli Majad ning Leedus asuv UAB Baltijos Finantsine Grupe. Lisaks on ettevõtted saanud 10 miljoni eest laenu. Eraklientidele antud laenude maht küünib 56 miljoni kroonini, mille tagatisväärtuseks arvestab ettevõte kolm korda suuremat summat.

?Eks selliste ettevõtete puhul kaasneb alati krediidirisk,? ütles Hansapanga intressitoodete kauplemise osakonna juht Allan Marnot. ?BIG on ses plaanis nagu iga teine Eesti finantseerimisettevõte, kelle tegevus pole ühegi seadusega reguleeritud.?

Praegu on veel kinnisvara müük käibemaksuvaba, kuid kavandatava käibemaksuseaduse kohaselt peaksid kõik krediidiasutuste seaduse alla mittekuuluvad laenufirmad hakkama tagatisvara müügilt tasuma käibemaksu.

Kui see peaks rakenduma ka BIGile, siis oleks ettevõtte kahjum möödunud aasta müügikäivet arvestades ligikaudu 250 000 krooni aastas. ?Arvestades BIGi tegevusmahtusid ja kasumiprognoose see ettevõtte majandustegevusele olulist mõju ei avalda?. Ettevõte prognoosib selle aasta kasumiks 5 miljonit krooni.

AS Balti Investeeringute Grupp teenis selle aasta esimeses kvartalis 1,4 miljonit krooni puhaskasumit, mis on võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kasvanud 40 protsendi võrra.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing