Lennukimüüja pideva jälgimise all

Virkko Lepassalu 17. mai 2001, 00:00

Vaatamata tolliametnike teravdatud tähelepanule jätkab lennukifriik Raivo Susi väikeste lennukite vahendamise idast läände.

?Ida lennukitel on läänes väga pop lennata,? ütles ligi 30 aastat Aeroflotis leiba teeninud hallipäine liinilendur Rein Porro, kes vahendatavaid lennukeid Tallinna lennujaamas katsetab.

Euroopasse suunduvad lennukid pannakse kokku Tallinna lennujaama lähedal. Need, mis USAsse müüdud, rändavad aga edasi konteinerites. ?Põhiliselt ostavad neid Inglismaa lennuklubid,? väitis Porro. ?On olnud ka üks Inglise ülikooli õppejõud.?

Võttes väikelennuki keskmiseks hinnaks miljon krooni, ulatub ühemehefirma Musketi aastakäive firmaga kokku puutunud inimeste andmetel 40?50 miljoni kroonini.

Venemaalt ja mujalt Tallinna toodud lennukid vaadatakse põhjalikult läbi. Neile pannakse peale lääne raadiovastuvõtjad ning vahetatakse kulunud osad. Lennukite vahendusfirma AS Musket hoolitseb piinliku täpsusega, et juba Venemaal, kust lennukid peamiselt pärinevad, keerataks küljest ära kogu sõjalist kasutamist võimaldav aparatuur: sihikud jms.

Mõned korrad aastas tõuseb Porro Tallinnas õhku, et järjekordsele tellijale kaup kätte viia.

Eriti on võimudele pinnuks silmas T?ehhis toodetud treeninghävitajad L, mis vastavalt rahvusvahelistele kokkulepetele siiski otseselt sõjalennukite hulka ei kuulu.

Ühe L-i hind Venemaal on umbes 1,3 miljonit krooni. Edasimüümisel võib nende hind tõusta vähemalt poole võrra. Nende tõttu pidi ASi Musket hing Raivo Susi 90ndate keskel kümme päeva salakaubanduse kahtlusega ka pogris veetma.

Eestis ei ela teist nii jälitatud inimest kui Susi. Tema vastu on tundnud või tunnevad huvi kaitsepolitsei, majanduspolitsei, toll, piirivalve, maksuamet ning välisministeeriumi strateegiliste kaupade komisjon, mille esindaja Musketi konteinereid tollis aeg-ajalt kontrollimas käib. Kuigi aastaid tagasi tema kohta avatud kriminaalasi suleti, ei loobu enamik loetletud ametkondadest Susi jälgimisest.

Välisministeeriumi pressitalituse teatel tuleb lennumasinate sisse-väljaveo kohta taotleda luba ministeeriumi strateegiliste kaupade komisjonist. Mis firmad on luba taotlenud, ei kuulu avalikustamisele.

Rein Porro väitel on igasugused kahtlustused alusetud. USAs on tema teada isegi lendavaid vanu hävitajaid Mig 15, millest võimud mingit probleemi ei tee. Susi ajab tema arvates igati tänuväärset rida. Ta aitab edendada meie känguvat rahvuslikku lennundust ja lendureid õpetada. Inglismaale müüdud L-id võeti lennuväljal üksipulgi lahti, leiti, et on väga hästi remonditud ning lubati Inglise registrisse kanda. Porro arvates on see väga suur tunnustus.

?Keegi ei kirjuta millegipärast, et eestlastest lendureid oli 1990ndateks Eestis vaid 5%, nüüdseks on nende arv tõusnud neljandikuni,? ütles Porro.

Kõik kümmekond aastat, mis meedia tähelepanust hoiduv Raivo Susi on lennukiäri ajanud, on ta oma lennukeid pidanud ühest kohast teise tassima nagu kass poegi.

6?7 aastat tagasi pani ta L 39 Albatrosse Venemaalt toodud spetsialistide abiga kokku mahajäetud kunagise Ämari sõjaväelennuvälja angaarides.

Pärast politseihaarangut Ämaris 1994. a kolis ta Tartu lennuväljale, kust ta lennujaama ülema Rein Marki andmetel aasta tagasi Tallinna liikus. Tapale on ta tänaseks rajanud lennukite kokkupanemise ja remondibaasi. Tema kaudu on läände liikunud sadu õppehävitajad L ning kõikvõimalikke Jak-e, rääkimata väikestest Cessnadest. Ta on suutnud luua sidemed Vene suurettevõtte Avioekspordiga.

Tollistatistikast nähtub, et eelmisel aastal on Musket järsult suurendanud eksporti USAsse ning on tõusmas Eesti esimese 30 sinna eksportiva firma hulka. Teised riigid, kuhu ta lennukeid on vahendanud, on Suurbritannia, Holland, Ukraina. Tema ainus konkurent on soomlaste ja venelaste 40 000kroonise kapitaliga osaühing Dolfin Aero, kes lennukeid peamiselt USAsse vahendab.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing