Riik on kaotanud kontrolli erastatud Edelaraudtee üle

17. mai 2001, 08:24

Erastamisagentuur pikendas eile järjekordselt Edelaraudtee erastajale pandud aktsiakapitali laiendamise kohustust. Venitamine on tekitanud olukorra, kus riigil pole omanikustaatusest hoolimata firma tegevuse üle mingit kontrolli, kirjutab Postimees.

Pärast Edelaraudtee erastamislepingu sõlmimist mullu novembri lõpus jättis erastamisagentuur rongifirma erastajale Inglise firmale GB Railways täieliku õiguse moodustada oma äranägemise järgi nii ettevõtte juhatus kui ka nõukogu.

Kui seni olid Edelaraudtee tegevust juhtinud teede- ja sideministeeriumi poolt määratud juhid, siis möödunud aasta lõpus ja käesoleva aasta alguses vabastas erastaja kõik senised juhtfiguurid ametist. Seeläbi kaotas riik aga igasuguse sõnaõiguse otsuste langetamisel.

Edelaraudtee praeguse juhi Henn Ruubeli sõnul on nii nõukogu kui ka juhatuse koosseis fikseeritud nimeliselt erastamislepingus ning nimekirjade koostamisel sai oma sõna sekka öelda ka riigi esindaja. ?Kindlasti on olemas ka seadus, millega riigil on võimalik praegune juhtkond välja vahetada, ning seetõttu ei julgeks ma küll öelda, et riik ei saaks meie tegevust kuidagi kontrollida,? lausus Ruubel.

Samas möönis erastamisagentuuri peadirektori kohusetäitja Jaak Liivik, et riigi võimalused Edelaraudtee juhtimisse sekkumiseks on väga väikesed. ?Eks meil tuleb praeguse olukorraga leppida. Sellest ei ole aga midagi hullu, sest tõenäoliselt teeb erastaja aktsiakapitali laiendamiseks vajaliku 100 miljoni kroonise sissemaks lähiajal ja saab firma täieõiguslikuks omanikuks,? lisas ta.

Liiviku sõnul oli aga tähtaja pikendamine 1. augustini hädavajalik, sest seni on veel lahendamata Maailmapanga laenu ümber kerkinud probleemid. ?Tegelikult seisab asi paberite vormistamise taga. Tekkinud olukorras pole süüdi mitte meie, vaid rahandusministeerium, kelle pädevuses lepingu ümberkirjutamine on,? märkis ta.

Rahandusministeeriumi pressiesindaja Hanna Hindrikuse sõnul on asi siiski hoopis vastupidine ning rahandusministeerium ei ole saanud küsimusega tegeleda seetõttu, et erastamisagentuurist ei ole neile vastavat korraldust saabunud. Täna vastav korraldus siiski tuli ning loodame lähikuudel asjaga ühele poole saada, lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing