Muru osta tüki- või pakikaupa

Maris Paalvelt 18. mai 2001, 00:00

Oodates päeva, mil saad oma maja ees paljajalu pehme ja rohelise muru peale astuda, tuleb selle nimel ka tegutseda. Hiljaks jäämist pole siiski karta: muru võib külvata kogu taimede kasvuaja jooksul, st sügiseni.

Kui muru maja ümber veel pole, tuleb otsustada, kas külvata seeme ise või osta muru vaibana. Esimese võimaluse eelis on odavus: pakk seemet maksab 45?50 krooni, sellest jätkub 50 ruutmeetri tarvis.

Teisel puhul tuleb arvestada, et ruutmeeter muruvaipa maksab sama palju kui pakk seemet, lisandub veel paigaldamiskulu. See-eest võite aga hommikul ostetud murul õhtul juba jalutada. Ise külvatud murul saab jalutada alles kuu aja pärast.

Palli ei maksa nn siirdemurul aga kohe pärast paigaldamist mängima hakata. Muru juurdumiseks kulub umbes 10 päeva ja hoogne liikumine võib murutükke paigast nihutada.

Nii enne külvamist kui muruvaiba lahtirullimist tuleb maa katta mullaga. Tasandatud ehituspraht, savi või kruus muru alusena ei sobi. Niisugusele alusele rajatud muru ei kasva roheline, lopsakas ja ühtlane, murusse tekkivad laigud ei lase muruomanikel rõõmu ja rahuldust tunda.

Parim pole ka turbamuld ? see nõuab niiskena hoidmiseks lõputut kastmist, samas pole soovitud lopsakuses muru kasvamine ikka kindel.

Kasta tuleb ka külvatud või paigaldatud muru. Seda tuleb teha põhjalikult, kuival ajal näiteks kaks korda nädalas. Parim vahend muru kastmiseks on vihmuti ja parim aeg õhtu ? taimed kasvavad öösiti.

Kellele valmistab probleeme tulevasel muruplatsil lokkav umbrohi, võib valida kahe võimaluse vahel: kaevata plats mitu korda läbi, eemaldades iga umbrohulible, või võtta mürgipudel ja pritsida taimedele Roundupi. See vahend hävitab umbrohu paari nädalaga.

Tõrjevahend on olemas ka nn kaheiduleheliste taimede, näiteks võilille ja mailase vastu, mis rikuvad üheidulehelistest taimedest koosnevat muruvaipa. Niisugune vahend on näiteks Starane, mis kuiva ilmaga kasutades jõuab taime lehtede kaudu juurtesse ja hävitab soovimatud taimed.

Hea kasvu ja kena välimuse tagamiseks nõuab muru ka väetamist. Graanulitena müüdavat nn muru täisväetist võib kasutada juba enne muru külvamist või paigaldamist. Pealtväetamiseks on parim aeg kevad, kevadisest väetamisest peaks jätkuma terveks aastaks.

Niita tuleb muru parasjagu siis, kui muruomanikule tundub, et õige aeg on käes. Niita ei tohiks väga madalalt, siis ei jää muruvaip ilus ja võib ka kahjustada saada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:09

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing