Tallinna Kaubamaja võitleb turu pärast

Raivo Sormunen 18. mai 2001, 00:00

41 aastat tagasi vaid lettidelt oma kauba müümist alustanud kaubandusettevõte on kohaliku investori jaoks üks tuntumaid investeerimisobjekte juba üle kuue aasta.

1994 aastani riigile kuulunud jae- ja kaubandusettevõte erastati suures osas E-Investeeringugrupi AS-le, mis loodi spetsiaalselt Tallinna Kaubamaja erastamiseks. E-Investeeringugrupi AS-i omanike ringi kuulusid nii Norma Grupp, Wermstock, Merko, Hansapank kui ka paljud teised tuntud Eesti ettevõtted. Praegu kuulub antud grupile 29,6% Normast, samas kui sealt on eraldatud NG Investeeringud, mille käes on veidi üle 35% Kaubamajast.

Kokku oli selle aasta 1 mai sesuga Tallinna Kaubamajal 1008 aktsionäre, kellest 926 olid kohalikud väikeaktsionärid, kellele kuulub kokku alla 5% ettevõttest.

Tallinna Kaubamaja aktsiatesse investeeritud summad on enamalt jaolt ära tasunud.

1994 aasta novembris 36 kroonise pakkumishinnaga eraisikutele müüki pandud aktsia lõpetas eile börsil 65 kroonil. Kuna 1997 aasta fondiemissiooni käigus sai iga aktsionär olemasolevale aktsiale lisaks teise on aktsiahind 6,5 aastaga kasvanud 260%. Sellele võib lisada ka iga-aastased mõõdukad divindidmaksed, millel on viimasel ajal näha langustrendi.

Põhjuseks saab siin tuua selle, et jae- ja hulgikaubanduses tiheneb üha kiirenevas tempos konkurents.

Konkurents on üha enam utsitanud laienema ka Tallinna Kaubamaja kontserni.

Ettevõtte laienemise alguseks võiks pidada 1995 aastat, kui avati supermarketite keti Selver esimene kauplus Lasnamäel Punase-Selveri nime all. Koos selle nädala alguses avatud Tondi selveriga kuulub Kaubamaja kontserni bilanssi juba 5 selverit.

1996 asutati teisel pool Soome lahte Kaubamaja Soome filiaal ning omandati 57% Tartu Kaubamaja aktsiatest.

Kaubamaja ettevõtmine Soomes ei võtnud vedu ja peale seda on firma kontsentreerunud vaid kohalikule turule.

Seevastu Tartu jaekaubandusketi väljatöötamisega on ettevõttel tõsised plaanid. Selle aasta aprillis ostis Tallinna Kaubamaja endale ülejäänud Tartu Kaubamaja aktsiad ja sai ettevõtte ainuomanikuks. Aasta lõpus üritab Kaubamaja avada ka juba Emajõe Selveri uksed.

Võitlus turu pärast on nõudnud Kaubamajalt suuri investeeringuid, mille tulemusena on firmal tulnud ka laenu võtta. Et laenuvõtmine kergem oleks muutis firma eelimise aasta II kvartalis finantsaruandluse koostamis- ja arvestuspõhimõtteid, mille alusel maad ja ehitisi hakati bilansis kajastama turuväärtuses. Selle tulemusena kasvas firma omakapital ja põhivara hoobilt ligi 170 mln krooni võrra. Laenuandjaid aga ettevõttele jagub. Ettevõtte kommertspaberite 6%se intressimäär kõneleb usaldusväärsusest juba iseenda eest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing