Rahandusministeerium: eksport kasvab impordist kiiremini

18. mai 2001, 12:21

'2001. aasta esimeses kvartalis on jätkunud Eestile soodne trend - eksport on kasvanud kiiremini kui import,' seisab rahandusministeeriumis koostatud kommentaaris, mis puuudutab Eesti väliskaubanduse arengut.

Eksport suurenes eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 36,9 protsenti, import 31,7 protsenti.

Töötluskaupade osakaal koguekspordis, mis oli möödunud aasta esimeses kvartalis 41 protsenti, on suurenenud 48 protsendile. 'Töötluskaupade osakaalu kasvu taga on peamiselt masinate ja seadmete suurenenud kaubandus. Kuigi töötluskaupade suurt osakaalu kauba-vahetuses ei saa hinnata positiivseks, eriti väikese lisandväärtuse puhul, on Eesti suguse väikeriigi puhul masinate ja seadmete kaubanduses allhankeline struktuur paratamatu. Samas tuleb positiivsena ära märkida asjaolu, et tekstiilitööstuses on suurenenud allhanke-töödes loodud lisand-väärtus,' seisab ministeeriumi kommentaaris.

Riikide lõikes on Euroopa Liidu riikide osatähtsus ekspordis vähenenud. Kui 2000. a ja 2001. a esimesel kahel kuul püsis Euroopa Liidu osatähtsus stabiilselt üle 70 protsendi, siis selle aasta märtsis langes osatähtsus 67 protsendile.

Muutuse taga ei ole olulist mahu langust, vaid pigem on põhjuseks ekspordimahtude suurenemine teistesse riikidesse. Eelmise aasta sama perioodiga võrreldes on käesoleva aasta I kvartalis vähenenud Rootsi ja Saksamaa osatähtsus (vastavalt 7 protsendipunkti ja 5 protsendipunkti võrra). Euroopa Liidu riikidest on suurenenud Eesti suurima ekspordi sihtriigi Soome osatähtsus - 38%ni. Põhjuseks võib pidada Soome majanduse EL keskmisest kiiremat arengut.

'Venemaa osatähtsus ekspordis on endiselt väike - selle aasta esimeses kvartalis vaid protsenti. Aasta teisel poolel võib oodata siiski ekspordi-mahtude suurenemist, kui Venemaa kaotab Eesti suhtes topelttollid, mis on tingimuseks WTOga liitumisel,' seisab ülevaates.

Kaubagruppide lõikes on oluliselt suurenenud masinate ja seadmete tähtsus. Nende osatähtsus koguekspordist on juba 42 protsenti.

Ka impordis on suurim osakaal masinatel ja seadmetel - maht moodustab 43 protsenti koguimpordist, see on viie protsendi võrra rohkem, kui eelmisel aastal samal ajal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing