Pöördumine ?Aeg maha!?

21. mai 2001, 00:00

Teeme ettepaneku peatada läbirääkimised Eesti Vabariigi ja Euroopa Liidu vahel nende jätkamiseks poliitiliselt sobival ajal, mis teeks võimalikuks läbirääkimiste taasalustamise pärast seda, kui see vastab rahva enamuse tahtele ning on esitatud põhjendatud ning rahvuslikest huvidest lähtuvad ettepanekud alaliste erandite ja üleminekuperioodide taotlemiseks liitumislepingus.

Liitumisläbirääkimiste jätkamise eeltingimuseks on liitumismõjude igakülgne analüüs: tulude ja kulude kalkulatsioon, võitude ja kaotuste kaalutlus ? rahval on õigus teadlikule ja põhjendatud läbikaalutud valikule. Taolise informatsiooni puudumine teeb isegi referendumi mõttetuks.

_____________________

Ei saa jätta tähelepanuta, et enamus Eesti rahvast ei ole täna valmis ega soovi ka mõista põhjusi, millistel eesmärkidel peab ta loovutama suure osa oma iseseisvusest, millest ta on unistanud sajandeid. Kuni tänase päevani pole keegi Eesti ametliku välispoliitika esindajatest suutnud esitada tõsiseltvõetavaid argumente Euroopa Liiduga ühinemise kasuks.

_____________________

Püüdmata anda läbirääkimiste hädavajaliku ?külmutamise? põhjuste ammendavat loetelu, nimetame olulisemad, eeskätt majanduslikud põhjused (kuigi probleemid ei taandu kaugeltki mitte ainult neile):

_____________________

Eesti liitudes Euroopa Liiduga halveneb oluliselt meie majanduslik keskkond: olles sunnitud kehtestama tollid ja kvoodid imporditavale kaubale kolmandatest riikidest, teeb see ka meie kaubad vähem konkurentsivõimeliseks välisturgudel. See viib lõppastmes hinnatõusuni, mis tuleb kinni maksta Eesti tarbija niigi kõhnukesest rahakotist.

_____________________

Käibemaksuvabastuste ja -soodustuste lõpetamine annab hoobi meie ajakirjandusturule, soojamajandusele ja transiitkaubandusele: nimetatud tegurid viivad lõppastmes olulisele hindade tõusule, seda eriti toiduainete osas.

_____________________

Kõige rohkem mõjutab hindade tõus muidugi niigi vaesuse piiril elavat vanemat põlvkonda ja noori lastega peresid. Meie kinnisvaraturgude avanemine enne maareformi lõppu viib selleni, et kümmekonna aasta pärast on enamik Eesti maast välismaisete üksik- ja korporatiivsete investorite valduses.

_____________________

Loodetav kompetentsete inimeste kaasamine Eesti välispoliitika elluviimisesse ja eelolevad riigikogu valimised, aga ka sügavad struktuursed reformid Euroopa Liidus eneses on eelduseks, et päev, mil Eesti ühineb Euroopa Liiduga, saabub veel sellel aastakümnendil!

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:31
    Otsi:

    Ava täpsem otsing