Valedetektor kinnitas Malle Eenmaa juttu

21. mai 2001, 10:25

Tallinna ringkonnakohtus korruptsioonis süüdi tunnistatud ja poolteiseks aastaks vangi mõistetud ekspankur Malle Eenmaa haaras oma süütuse tõendamisel õlekõrrest - läbis valedetektori, mille test lisatakse uue tõendina kassatsioonkaebusele Riigikohtusse, kirjutab Postimees.

Eenmaa kaitsja vandeadvokaat Aadu Luberg nentis, et Eenmaa läbis tõesti läinud neljapäeval valedetektori.

«Esialgu on meil siiski alles suuline tulemus, mis pole veel ametlik dokument,» oli Luberg ettevaatlik. «Kui saame andmed esmaspäevaks paberkandjale, lisame need tõesti Eenmaa kassatsioonkaebusele.»

Eenmaa (51) hääl oli eile telefonis väga rõõmus, kui ta ütles: «Olen neli kohtuprotsessi üle elanud ja igal neist tõestanud seda, mida ma teinud pole. Valedetektori läbimine tegi vähemasti parema enesetunde. Iga positiivne nüansike on mulle viimasel ajal midagi väärt.»

Eenmaa rääkis, et valedetektori külge kinnitas ta sisekaitseakadeemia kriminalistika õppetooli professor Jaan Huik. Protseduur toimus HETA advokaadibüroos ja kestis vaheaegadega kokku tund aega.

«Mu keha, käe ja sõrmede ümber kinnitati mingid plaadid ja juhtmed - jälgiti vist higistamist,» rääkis Eenmaa. «Protseduur algas kell neli pärastlõunal ja kestis kella viieni.»

Eenmaa väitel päris Huik talt igasuguseid asju, ka seda, kas ta nimi on Malle ja kas ta elab Vinnis. Kuid olid ka küsimused nagu «kas olete enne 1995. aastat varastanud?», «kas olete enne 1995. aastat kedagi teadlikult petnud?».

Küsiti ka sisulisi asju, nagu, kas olite 19. aprillil 1996 Põllumajanduse Ameerika Välisabi Kasutamise Fondi koosolekul? «kas Eesti Panga ja valitsuse liikmed olid selle fondi vahendite panga omakapitali paigutamise vastu?».

«Neile mõlemale küsimusele vastasin ma ei,» rääkis Eenmaa. Ta nentis, et küsimustik koosnes neljast osast ja küsimusi oli nii otseseid kui kaudseid.

«Aparaat muudkui surises ja joonistas joonekesi. See, mis välja tuli, oli üllatavalt pikk paber. Iga osa pidin kinnitama allkirjaga,» selgitas Eenmaa.

Tallinna ringkonnakohtu 19. aprilli otsuse kohaselt on Virumaa Kommertspanga eksjuht Malle Eenmaa süüdi korruptsioonis ja peab Harku naistevanglasse karistust kandma minema, samuti maksma riigile 29,5 miljonit krooni.

Kuigi ringkonnakohtu otsus jõustus otsemaid, Eenmaad kohtusaalis siiski vahi alla ei võetud. Riigiprokurör Piret Pauk?tys nentis, et ilmselt juhtub see kuu aja pärast. Juhul kui Eenmaa muidugi Riigikohtusse edasi ei kaeba. Prokurör avaldas kahtlust, kas loakogu Eenmaa kaebusele enam menetlusluba annabki.

Eile said Eenmaa kaitsjad kassatsioonkaebuse Riigikohtule valmis. Selles pidi olema uusi ja vanu tõendeid. Eenmaa väitel on selles ka üsna põhjalikult lahatud tsiviilhagi.

Süüdistuse kohaselt kuritarvitas Eenmaa Virumaa Kommertspanga juhi ja põllumajandusministeeriumi haldusalas tegutsenud välisabifondi nõukogu liikmena nõukogu teiste liikmete usaldust, kui hankis neilt kirjaliku loa kanda talupidajatele laenudeks ette nähtud 29,7 miljonit krooni kommertspanga esmasteks omavahenditeks, mida ei pea tagastama.

Selle kirja alusel oli kommertspank (pärast nelja panga liitumist mais 1996 Eesti Maapank) kajastanud võõrast raha aastaaruandes enda omana. Nõnda päästis Eenmaa oma 16 100 kümnekroonist pangaaktsiat ja 38 500 krooni suuruse kuupalga.

Eenmaa seisukoht on, et fondi nõukogu ei otsustanud midagi, vaid et otsustamise taga seisid Eesti Panga president Vahur Kraft ja ministrid Mart Opmann ning Ilmar Mändmets. Kraft on pärast Eenmaa viimast süüdimõistmist öelnud avalikkusele, et Eenmaa pole rikkunud panganduses kehtivaid eeskirju.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing