Toiduainetööstused teenisid topelt

Kristina Traks 22. mai 2001, 00:00

Linnulihatootja AS Tallegg teenis kolme kuuga 12,1 miljonit krooni kasumit ning kasvatas kasumit eelmise aasta sama ajaga võrreldes ligi kahekordseks. Esimeses kvartalis on ettevõtte käive kokku 105,5 miljonit krooni võrrelduna 77,6 miljoni krooniga eelmisel aastal.

Talleggi juhatuse esimehe Ants Käsperi sõnul on käibekasv otseselt tulnud sellest, et inimesed eelistavad veiselihale rohkem kanaliha süüa. ?Nõudmine ületab kindlalt pakkumise,? ütles Käsper. ?Toodame 35 protsenti rohkem kui eelmisel aastal samal ajal, aga ikka on vähe.?

Talleggi teatel ei ole üliheade kasuminäitajate taga ainult käibe kasv, sest rohkem mõjutavad kasumit viimaste aastate investeeringud ning paranenud efektiivsusnäitajad nii linnukasvatuse kui liha töötlemise osas. Aasta algusest suurendas Tallegg broileriliha tootmismahtu kolmandiku võrra olemasolevate farmide arvel.

AS Hiiu Kalur teenis esimeses kvartalis puhaskasumit 6,2 miljonit krooni, eelmise aasta sama ajaga aga miljon krooni. Ettevõtte esimese kvartali müük oli 101,8 miljonit krooni, mis on eelmise aastaga võrreldes 28% enam. ?Hiiu Kaluri jaoks oli tegu parima esimese kvartaliga viimaste aastate jooksul,? ütles Hiiu Kaluri finantsdirektor Urmas Reimann.

Hiiu Kaluri ühe omaniku ja juhatuse esimehe Toomas Kõuhkna sõnul on selle aasta tulemused märgatavalt paremad sellepärast, et ettevõte on saanud müüa hea hinnaga seda kaupa, mida on ka kõige odavam toota. ?Kulude kokkuhoidmiseks vähendasime ka juhtimis- ja üldhalduskulusid ning ühendasime Hiiumaal kolme tütarettevõtte kontorit üheks,? ütles Kõuhkna.

Viru Kalatööstuse esimese kvartali käive oli samal tasemel, mis eelmisel aastal ? 27 miljonit krooni, ettevõtte kasum aga kasvas sel aastal 1,9 miljonilt 2,3 miljoni kroonini.

Põlva Piim teenis esimesel kvartalil 85 miljoni kroonise käibe juures miljoni kasumit, kuid eelmise aasta näitajatega ei saa neid numbreid ettevõtte juhataja Aivar Häelmi sõnul võrrelda, sest eelmise aasta alguses oli ettevõte veel Ühinenud Meiereide tütarettevõte ning tegi emaettevõttele vaid teenustöid. ?Piimatööstuse kohta on meie tulemus hea, Talleggiga seda aga muidugi võrrelda ei saa,? ütles Häelm.

Häelmi sõnul on piimanduses olukord stabiliseerunud ning seda näitab kasvõi fakt, et piima kokkuostuhind pole praegu veel oluliselt langenud. ?Eelnevatel aastatel kukkus piima kokkuostuhind suve hakul kuni kolmandiku võrra, sel aastal aga mitte, sest tööstustel on olemas kindel turg Euroopa Liidu näol,? rääkis ta.

Tallinna Piimatööstus suurendas selle aasta esimese nelja kuuga võrreldes eelmise aasta samaga käivet 130 miljonilt 140 miljonile kroonile, samuti oli ettevõtte kahjum väiksem kui aasta tagasi. ?Nii eelmise kui ka selle aasta alguse kahjumid pole tingitud meie põhitegevusest,? ütles Tallinna Piimatööstuse juhatuse esimees Neeme Jõgi. ?Oleme viimased kaks aastat kandnud maha varem tehtud perspektiivituid investeeringuid ning tõenäoliselt mittelaekuvaid nõudeid ning ka selle aasta alguses nõudeid kriitilise pilguga üle vaadanud.?

Üle-eelmisel aastal kandis piimatööstus maha üle 60 miljoni krooni, eelmisel aastal veel üle 10 miljoni krooni.

Kommivabrik Kalev teenis esimeses kvartalis ligi 6 miljonit krooni kasumit, mis on 12 protsenti rohkem kui eelmisel aastal. Samas ettevõtte käive vähenes 8 miljoni krooni võrra 72 miljonile kroonile. Käibelangus tekkis, sest ettevõte käivitas uue turundus- ja logistikasüsteemi, loobudes edasimüüjates ning hakates kaupa otse kauplustele ja hulgifirmadele müüma. Samas kasum suurenes ettevõtte teatel tänu tootmise efektiivsemaks muutmisele ning üldhaldus- äri- ja finantskulude vähendamisele.

Rakvere Lihakombinaadi grupi müük oli esimeses kvartalis 225 miljonit krooni ehk viiendiku suurem kui eelmisel aastal samal ajal. Kuigi emaettevõtte Rakvere Lihakombinaadi kasum aasta alguses vähenes, teenis terve grupp (Rigas Miesnieks, Rakveres Mesos Produktai Vilnius, Rakvere Lihakombinaat, AS Linnulihatooted, AS Ekseko) esimeses kvartalis kasumit 10,3 miljonit krooni, eelmisel aastal samal ajaga aga 6,6 miljonit krooni.

Rakvere Lihakombinaadi enda selle aasta esimese kvartali puhaskasum oli 4,4 miljonit krooni ehk umbes kümnendiku võrra vähem kui eelmisel aastal.

Lihakombinaadi juhatuse esimehe Olle Hormi sõnul tingis väiksema kasumi suurenenud tooraine hind. Eelmise aasta esimeses kvartalis oli Rakvere Lihakombinaadi kasum 5 miljonit krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing