Ülo Toomsalu • 21. mai 2001 kell 6:10

Väliseestlane omastas Estonia katastroofi ohvrite miljonid

Rootsis elav väliseestlane Gunnar Bendreus kasutas ära Estonia katastroofi ja pettis kannatanutelt nii Eestis kui Rootsis välja üle viie miljoni krooni, mille edasisest saatusest ei ole rahaandjatel aimugi, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Andsin talle 5000 krooni lootuses, et laevaõnnetuse süüdlased kohtusse antakse,? ütles pärnakas Aino Veide, kes ühena 1221 inimesest Bendreuse loodud mittetulundusühingule raha andis. ?Alguses lubas Bendreus meile maad ja ilmad kokku, nüüd aga ei vasta isegi mitte tähitud kirjadele.?

1995. aastal lõi rootsieestlane Bendreus omal algatusel Estonia katastroofiohvrite tugigrupi DIS (The International Supportgroup After Estonia), mille juhatusse kaasas peale enese veel oma naise Annika, naisevenna Allan Soomani ning sugulased Björn ja Åke Sundiuse.

Seejärel sõitis Bendreus Eestisse, kus korraldas õnnetuse ohvritele koosolekuid ning pommitas inimesi kümnete ringkirjadega.

Kirjades kutsus ta hukkunute omakseid ja katastroofis kannatanuid üles ühise hagi esitamiseks reisilaeva Estonia ehitanud Saksa laevatehase Mayer Werfti ja laevade sertifitseerimise ameti Bureau Veritase vastu.

Bendreus veenis inimesi andma tema tugigrupile raha, mille eest saaks palgata tippadvokaadid, kes vastava hagi Pariisi kohtule esitaksid.

Eestlaste ja teiste Balti riikide kodanike käest küsis Bendreus 195 USA dollarit ning maksujõulisematelt rootslastelt 300 USA dollarit inimese kohta. Rohkem võis igaüks omal soovil maksta, kuid väiksema summaga osaleda ei saanud.

Eesti Päevalehe käes olevate, Pariisi kohtust saadud ametlike andmete põhjal maksid Bendreusile raha 628 eestlast ja 593 teiste riikide kodanikku, kelle hulgast enamuse moodustavad rootslased.

Arvutuste kohaselt andsid eestlased talle vähemalt 122 460 ja teiste riikide kodanikud umbes 177 900 USA dollarit, mis teeb kokku 300 360 USA dollarit ehk praeguse kursi järgi umbes 5,3 miljonit Eesti krooni.

Raha andnud inimesed nõudsid Bendreusilt aruannet raha kulutamise kohta, kuid seda nad ei saanud. Varsti ei olnud Bendreusi enam üldse võimalik kätte saada. Mees ei vastanud ei kirjadele, faksidele ega telefonile.

Hetkel kuum