Iirimaa mudel sai toetust

Sirje Rank 23. mai 2001, 00:00

OECD Iiri majandust käsitlev ülevaade lükkab ümber kontseptsiooni, et Iirimaa suhteliselt kõrge inflatsioon on märk, et majandus on kontrolli alt väljas. Teisalt kummutab see euroskeptikute ennustused, et liitumine ühisrahaga ei võimalda Iiri majanduse ülekuumenemist ohjata.

OECD vaatab Iiri majandust teisest perspektiivist kui Euroopa Liit, mis keskendub kitsamalt valitsuse eelarvepoliitikale ning selle mõjudele majandusele.

Jaanuaris oli Iiri rahandusministril Charlie McCreevyl vihane sõnavahetus Euroopa Komisjoni ja eurotsooni rahandusministritega, kes nõudsid Dublinilt mullu detsembris kinnitatud eelarvekava muutmist. Brüsseli sõnul ei sobi nii kiiresti kasvavale majandusele maksude alandamine koos avaliku sektori kulude suurenemisega.

OECD on inflatsiooni suhtes rahulikum, leides, et valdav osa hinnatõusu põhjustest on väljaspool valitsuse kontrolli ning tegemist ei ole ülekuumenemisega. Iirimaa on väike ja avatud majandus, mille import ja eksport kokku moodustavad 160 protsenti SKTst. Iirimaa kõrge inflatsioon on rohkem kui teistes ELi riikides mõjutatud euro nõrkusest ning Briti naela ja USA dollari kõikumisest.

OECD väidab, et kui tegemist oleks majanduse ülekuumenemisega, peaks see kajastuma ka riigi maksebilansis. Iirimaa maksebilanss on aga märkimisväärse ülejäägiga niisamuti kui valitsuse finantsid.

OECD ei soovi sekkuda Iirimaa ja ELi tülisse, kuid annab märku, et Brüsseli hinnang Iiri majandusele on ?pisut karm?.

Organisatsioon leiab, et valitsuse poliitika põhisuunad on õiged ning kiire majanduskasv saab jätkuda, ehkki ?eelarves on võetud suuremaid riske, kui oleks soovitav?. Organisatsiooni ennustuse järgi kasvab Iiri majandus tänavu 7,75% pärast ?märkimisväärset? 10% kasvu läinud aastal.

?Valitsus on loonud soodsa ettevõtluskliima kiire kasvu jätkumiseks,? leiab raport, loetledes kasvu toetavatest teguritest üles demograafilised arengud, madalad maksud, ?erakorraliselt? kiire tootlikkuse kasvu ning ulatuslikud investeeringud tehnoloogiasse.

Raporti järgi ei ole organisatsioon täheldanud tõsiseid märke spekulatiivsest mullist kinnisvaraturul. ?Majanduskasvu järsu aeglustumise riski ei tohiks üles puhuda,? leiab OECD.

Samas tuleb Iiri valitsusel parandada avaliku sektori efektiivsust ning jätkata side- ja energiaturu liberaliseerimist. Kiirendada tuleb elamuehitust ja infrastruktuuriprojekte, jälgides samas, et suured summad ehitusprojektidele ei ajaks tööjõu nappuse tingimustes hindu üles.

Valitsus peab rangemalt jälgima oma kulutusi ja säilitama eelarveülejäägi ka edaspidi, siis ei ole ülekuumenemist karta, leiab OECD.

Iiri rahandusminister McCreevy ütles, et peamised tegurid Iiri majandusedus on kontroll palgatõusu üle, mille tagab sotsiaalse partnerluse kokkulepe ametiühingutega, ning maksureform.

OECD raport lisab püssirohtu McCreevy taotlusele, et EL pehmendaks oma nõudmisi Iirimaale, kui 5. juunil kirjutatakse alla hinnangud ELi riikide majandusele. Vaid kaks päeva hiljem, 7. juunil, toimub Iirimaal rahvahääletus Nice?i lepingu üle, mis avab tee uute liikmete vastuvõtmiseks Ida-Euroopast.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing