Laminaatparketi vahatamine on mõttetu töö

Rinel Pius 23. mai 2001, 00:00

Üsna tihti küsitakse, kas laminaatparketti vahatada või mitte. Laminaadi vahatamine tundub natuke mõttetu ja tänamatu tegevus, sest ühest küljest on see raha raiskamine ja teisest küljest raske töö. Vahatamine maksab umbes 15?23 krooni ruutmeeter.

Laminaat ise on kena läikega ning tugev materjal, mida on kerge hooldada ? milleks seda veel omakorda katta lisakaitse ja -läikega. Laminaadi igapäevases hoolduses võib kasutada kuivmoppi ja tolmuimejat, tekkinud plekke saab puhastada niiske mopiga.

Hiljutisel koosviibimisel ametivennaga sain tema kui vanema ja kogenuma käest kuulda, kuidas Eestis toimusid esimesed vahatamised. Olles äsja registreerinud puhastusfirma, ei olnud tal klientidest puudu ja üks neist soovis vahatamist.

Kuna vahatamise sõna oli keegi enne kuulnud, kuid tehtud seda kunagi polnud, jooksis omanik poodi, ostis purgi vaha ja luges juhendit. Lähimast sööklast laenati kaks froteerätti ning nendega määriti kliendi põrandale vaha peale... ja tulemus sai suurepärane.

Õnneks või kahjuks ei too niisugune teguviis enam kummalegi poolele eriti tulu. Iga päev tuleb turule uusi pinnakatteid, mille kohta peab täpselt teadma, kuidas neid vahatada, ja sama palju on erinevaid vahasid, mis kõik on head, kuid mitte igas kohas.

Laminaadi vahatamine on protsess, mille tulemust on raske prognoosida. Töö võib lõppeda suurepärase saavutusega. Kuid probleemid algavad tavaliselt siis, kui pinda tahetakse uuesti üle vahatada või parandada.

Selleks tuleb kasutada masinpesu, millega kaasneb ohtralt vett. Laminaat ise on materjal, mis vett ei ima. Küll on aga laminaadi all materjal, mis on väga janune. Tavaliselt lõpeb hästi alanud töö niimoodi, et vana vaha kättesaamiseks kasutatud vesi lipsab plaatide vahel olevatest vahedest sisse ja korraga on saanud sirgest põrandast merelainetus. Ja selliseks ta ka jääb.

Eelkõige vajavad siiski vahatamist PVC-põrandakatted ja Eesti ilmastikutingimustes (mustus, pori) on soovitav vahatada ka linoleumkatteid.

Laminaadi vahatamine on levinud enamasti koduperenaiste seas. Üldjuhul võib kodudes vahatada näiteks vesivahadega, mille eluiga on suhteliselt lühike ja pinna katmine ning vaha hilisem eemaldamine üsna kerge.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing