Tallinn tahab valdadelt raha

Andres Kärssin 24. mai 2001, 00:00

Tallinna finantsdirektor Ahti Kallaste sõnul töötab Tallinnas umbes 17 000 inimest, kes maksavad oma makse kusagil mujal. Seetõttu on ebaõiglane, kui nad kasutavad Tallinna maksumaksjate rahaga loodud infrastruktuuri ja töökohti ise selle eest maksmata.

?Tallinna tulubaasi üheks suurendamise võimaluseks on muuta ümber omavalitsustele laekuva tulumaksu proportsioonid,? selgitas Kallaste ideed jagada tulumaksuosa maksumaksja elukoha- ja töökohajärgse omavalitsuse vahel.

?Mõte on ikkagi selles, et need, kes kasutavad Tallinna hüvesid ja pole samas Tallinna maksumaksjad, peavad asuma täie rauaga maksma,? viitas Kallaste muu hulgas ka võimalikule turistimaksu sisseseadmisele, milleks oleks vajalik küll teha samuti sellekohane seadusemuudatus.

Kuigi niipea pole ilmselt oodata ei tulumaksu uut ümberjagamissüsteemi omavalitsuste vahel ega ka kohalikke maksude kehtestamist on rahandusministeerium Kallaste sõnul siiski näidanud hoiakut, et kohalikud omavalitsused peaksid olema aktiivsemad oma tulubaasi formeerimisel.

Saku vallavanema Arvo Pärniste sõnul tuleb enne tulumaksproportsioonide jaotamise juurde asumist teha põhjalik analüüs, sest väide valdade rikastumisest pealinna kõrgepalgaliste abil ei pea alati paika.

?Liikumissuund võib olla teistpidi ? linnast valda tööle,? ütles Pärniste. ?Näiteks Saku Õlletehase kõrgepalgalised tippjuhid elavad Tallinnas,? lisas ta.

Pärniste sõnul on valla tulubaasi suurendanud palkade kasvu kõrval küll ka elanike lisandumine, kuid pigem on valda elama tuldud Kesk-Eestist kui Tallinnast. Samuti on üles otsitud kõik vallas elavad inimesed ning nad oma registrisse võetud ? saadud tulemus ületab riikliku statistika näitaja ligi 1000 inimese võrra.

Tabasalus elava ekshoiupankur Marcel Vichmann ütles Tallinna tulubaasi laiendamisideed kommenteerides, et pealinna ümbruses elavad ja Tallinnas tööl käivad inimesed osatavad eluks tarvilikke asju niikuinii Tallinnast. ?Kauplustelt saadavad maksud peaks ju linn omale saama,? märkis ta.

Samas lisas Vichmann, et Tallinn võiks küll suureneda ühinedes ümbritsevate valdadega, sest nii annaks kokku hoida halduskulusid. Samas on tema sõnul mõistetav ka valdade vastuseis Suur-Tallinna ideele. ?Arusaadav, et ühineda ei taheta. Keegi ei taha kohast ilma jääda,? lisas ta.

Tallinna eelarvesse laekus maksutulu nelja kuuga 631,37 miljonit krooni ehk 35,8 eelarves kavandatust. Nelja kuuga laekus üksikisiku tulumaksu kokku 559,12 miljonit krooni, aprilli laekumine oli 134,5 miljonit krooni, mis on 15,5 rohkem kui eelmise aasta aprillikuus.

Ümbruskonna valdade üksikisiku tulumaksu laekumine on samuti mai seisuga tublisti kasvanud, näiteks Viimsis ja Sakus isegi viiendiku võrra.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:32
    Otsi:

    Ava täpsem otsing