Ükski Eesti lihatööstus pole suutnud täita euronõudeid

24. mai 2001, 08:32

Eesti ligi kolmesajast suuremast ja väiksemast lihatööstusettevõttest pole veel ükski suutnud täita euronõudeid, et eksportida oma toodangut Euroopa Liitu, kirjutab Maaleht.

?Eestis ei ole hetkel ühtegi lihatööstust, kellel oleks ELi sertifikaat, et oma toodangut liitu eksportida? ütles ASi Rakvere Lihakombinaat juhatuse esimees Olle Horm.

?Eurokvoodid suurenevad automaatselt, aga meie liha ei pääse praegu Euroopasse, tänase seisuga on eksport ELi null,? kinnitas ka põllumajandusminister Ivari Padar.

Rakvere Lihakombinaadi juhi Olle Hormi sõnul ei suuda paljud lihatööstused täita Eesti seadusi, et viia lihatootmine 2002. aasta lõpuks hügieeninõuetele vastavaks ja taotleda uus tegevusluba, rääkimata eurotunnustusest.

?Kui Eesti riik surub jõuliselt läbi oma seaduste täitmise, jääb alles võib-olla paarkümmend lihatööstust, sest sisuliselt ületab Eesti toiduseadus ELi nõudeid,? arutles Horm. Tema sõnul loodab Rakvere tööstus saada eurotunnustuse kauba eksportimiseks ELi alles 2002. aasta lõpus.

Ka Saaremaa liha- ja piimatööstuse direktor Ahti Viilup kinnitas, et nõuded lihatööstustele on karmimad kui piimatööstustele.

?Piimatööstustes liigub piim kinnistes torudes, aga liha on lahtiselt töötlemisel, seetõttu on lihatööstustele kehtestatud nõuded märksa rangemad,? ütles Viilup.

Põllumajandusministeeriumi nõuniku Ants Laansalu hinnangul suudab vaid seitse-kaheksa lihatööstust viia tootmise vastavusse toiduohutuse normidega.

?Selleks on neil vaja investeerida umbes 500 miljonit krooni ja siis suudavad need seitse-kaheksa töödelda kogu Eestis toodetud liha,? arutles Laansalu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing