Uues lõhkeaineõpikus leidub rohkelt eluohtlikke vigu

24. mai 2001, 08:17

Värske lõhkeainete ja pürotehnika õpik sisaldab nii palju vigu, et raamatust ammutatud teadmiste rakendamine võib inimese teise ilma saata, kirjutab Postimees.

Raamatu koostaja on venekeelsest algallikast tõlkides segi ajanud näiteks väga ohtliku lõhkeaine oktogeeni tähistuse - HMXi asemel seisab NMX.

Tartu Ülikooli füüsikalise keemia instituudi teadur Toomas Silk peab seda ohtlikuks veaks, millel võivad olla traagilised tagajärjed. Sarnaseid vigu on raamatus teisigi, muu hulgas on ohtlikke aineid nimetatud ohututeks ja vähemohutuid plahvatusohtlikeks.

Silk leiab, et bro?üür ?Lõhkeained. Pürotehnilised- ja süütesegud?, mille on koostanud Karl Paks, kubiseb vigadest.

Eessõna soovitab hiljuti üllitatud raamatut õppematerjaliks kaitseväelastele, pioneeridele, politseile, demineerijatele, tuletõrjujatele, uurijatele ja kõikidele teistele, kes puutuvad kokku ohtlike ainetega.

?Raamat on üle külvatud trüki- ja faktivigadega, rääkimata lauslollustest,? nentis Silk. ?See tuleks ära korjata, muidu võib kellegi elu ohtu satttuda.?

Üks naljakamaid raamatus leiduvaid väiteid on, et tuumaplahvatus tekib difusiooni tõttu. ?Nii võiks tuumaplahvatus tekkida ka lõhnaõli õhku pihustamisel,? sõnas Silk.

Raamatust sadu vigu leidnud teadur tegi neist kirjaliku kokkuvõtte, mille läkitas kaitseministrile, siseministeeriumile, päästeametile ja Kaitseliidule.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing