Aktsia tükeldamist ei tasu karta

Peeter Koppel 25. mai 2001, 00:00

Aktsiate tükeldamine ehk splittimine leiab aset juhul, kui ettevõte otsustab oma aktsiate arvu suurendada, ilma et aktsionäride poolt omatava osaluse väärtus muutuks. Splittimisel sisuliselt tükeldatakse üks aktsia kaheks või enamaks aktsiaks, kusjuures nende aktsiate hind muutub vastavalt.

Oletame näiteks, et ettevõte otsustab splittida oma aktsiat 2:1 ning aktsia maksab hetkel 200 krooni. Sellisel juhul jääb pärast splittimist alles 2 aktsiat, mis maksavad ? 100 krooni. Investoril, kellel oli varem näiteks 5000 aktsiat, on nüüd 10 000 aktsiat, kusjuures tema positsiooni väärtus ei ole ei kasvanud ega kahanenud.

Splittimise põhjuseks on enamasti ettevõtte soov suurendada aktsia likviidsust börsil ning muuta aktsia laiemale investorite ringile atraktiivsemaks. Oletame, et ettevõtte aktsia on jõudnud börsil 1000 kroonini ning seetõttu kaotanud oma populaarsuse väikeinvestorite seas. Kiiret abi pakuks split 10:1, kus 1000kroonisest aktsiast saaks kümme 100kroonist aktsiat. 100kroonine aktsiahind aga on väiksematele tegijatele oluliselt vastuvõetavam.

Aktsiate kauplemisstatistikas korrigeeritakse hinnad ja aktsiate arv pärast splitti ka tagantjärele, et viia need võrreldavale alusele. On ju kujuteldamatu olukord, kus näiteks aktsiagraafikut vaadates oleks seal näha eelmainitud näite puhul kukkumine 1000 kroonilt 100 kroonile. See aga oleks nonsenss, sest aktsionäride vara ei ole tegelikkuses ju 10 korda kahanenud.

Splittimise otsustavad ettevõtte aktsionärid. Ettevõte võib varjata aktsiahinna kukkumist ja viia läbi ka splittimisele vastupidise aktsiooni, kus vähendatakse aktsiate arvu ning aktsia hind tõuseb sellega proportsionaalselt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing