Äri mobiilside kaudu tõotab edu

Viktoria Korpan 25. mai 2001, 00:00

Technology Forecast käsitles m-äri, tehnoloogiliste platvormide, kommunikatsioonilahenduste, tarkvara ja pooljuhtide valdkondade arengut aastatel 2001?2003.

PwC Eesti turunduse vanemspetsialist Kaire Räisa ütles, et PwC hinnangul osutuvad edukaks need rakendused, mis kasutavad ära mobiilile ainuomaseid võimalusi ning peamine innovatsiooni valdkond on tulevikus teenustel, mis arvestavad kasutaja asukohta.

?Mobiilse interneti poolt kohene ligipääs infole ja sellest tulenev produktiivsuse kasv kaaluvad üles ebamugavused, mida põhjustavad väiksed ekraanid ja klaviatuuri puudumine,? leiab PwC raportis.

PricewaterhouseCoopersi hinnangul on peamiseks faktoriks, miks inimesed ja ettevõtted võtavad lähiajal mobiilse interneti omaks, võimalus kasutada tööks aega, mis veedetakse kodust ja kontorist eemal.

?Seni autos-rongis-lennukis maailmast äralõigatuna kaotsi läinud aega on mobiilse internetiga võimalik nüüd ja tulevikus kasutada ka ärilistel eesmärkidel,? märkis PwC konsultant Jüri Etverk.

Mured privaatsuse pärast, mis tulenevad asukoha määramisega seotud teenustest, saavad PwC hinnangul laiema kõlapinna aastatel 2001?2003 ning seetõttu arenevad kiiresti privaatsuse standardid ja tehnoloogia privaatsuse kaitseks.

PwC leiab, et asukoha teenuse pakkuja on sunnitud juba lähitulevikus pakkuma asukoha näitamise blokeeringut samamoodi, nagu praegu pakutakse numbri näitamise blokeeringut. ?Nende murede pärast hakatakse asukoha teenuseid pakkuma ainult kliendi soovi korral,? märkis Etverk.

Pangad, uudised ja parkimine

Eestis on ainukesed m-äri näited EMT mobiilne parkimisteenus tavalise mobiiltelefoniga, Hansapanga ja Ühispanga internetipankade kasutamise ning ajalehtede uudiste lugemine WAP-telefonidega.

?Mobiilne parkimine on Eestis ainuke oluline m-äri väljund Eestis,? rääkis ASi EMT tehnikadirektor Tõnu Grünberg. ?Mullu juunis käivitatud mobiilset parkimist saab kasutada neljas linnas ? Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Kuressaares.?

Grünbergi sõnul kasutab Tallinnas mobiilset parkimist 11 000 inimest ning m-parkimine moodustab 20 protsendi kogu Tallinna parkimisest. Tallinna selle aasta eelarve kohaselt oodatakse, et parkimisest laekub 21,5 miljonit krooni. Kui sellest lähtuda, on praegu EMT mobiilse parkimise aastakäive 4,3 miljonit krooni.

?M-äriks võib pidada ka EMT tasulist infosõnumit 700,? lisas Grünberg. Samalaadset teenust pakub ka Radiolinja.

Tõnu Grünbergi sõnul toob EMT turule lähima kuue kuu jooksul mitu m-äri lahendust. ?Aga sellest on veel liiga vara täpsemalt rääkida,? ütles ta.

Selle aasta teisel poolel käivitub ka EMT GPRS ehk nn 2,5. põlvkonna võrk, mis võimaldab kiiremat andmesidet. ?GRPSiga on WAP kiirem, loodan, et see stimuleerib firmasid tooma ärilahendusi WAP-keskkonda,? lausus Grünberg. ?Tehnoloogial endal pole väärtust, kui keegi ei paku sellega teenuseid.?

Hansapanga e-panganduse juhi Olari Ilisoni sõnul on m-pangandus Hansapanga jaoks uute tehnoloogiate seas prioriteediks. ?Tegemist on valdkonnaga, mida on kindlasti kavas arendada,? ütles IIlison.

Aprilli lõpu seisuga on hanza.netis registreerinud WAP-versiooni kasutajaks üle 9000 kliendi. Kuus tehakse WAPi teel ligi 3000 sisselogimist hanza.netti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing