Hooldatud auto püsib kauem ?vormis?

Ants Kokka 25. mai 2001, 00:00

Ja millal veel autohooldusele mõelda, kui suvehakul, mil tänavad kevadisest tolmust puhtaks saavad. Autokauplustes ja tanklates on müügil aga väga laiaulatuslik valik autokosmeetikat ja sageli ei teagi inimesed, millisteks otstarveteks erinevaid vahendeid meil üleüldse saadaval on.

Alustada tuleks kindlasti põhjalikust autopesust. Talve jooksul on mustus küllaltki sügavale värvipinna sisse pugenud ja teda pole sealt niisama lihtne maha pesta. Samuti on autokere reeglina kaetud pigiplekkidega. Nende eemaldamiseks tuleks kasutada spetsiaalseid puhastusvahendeid, mis ei kahjusta värvkatet. Tavalise atsetooni vms pigiplekke eemaldades ei pruugi see kaugeltki nii olla. Saadaval on nii aerosool-, kui teistes pakendites pigieemaldusvahendeid, esimesi on kasutada veidi mugavam, ei määri nii palju käsi.

Pigiplekkide eemaldamise järel tuleb auto pesta sooja vee, ?ampooni ja käsnaga. Kui auto on puhas ja kuivatatud, järgneb vahatamine. Üks võimalus on kasutada värvivahasid. Neid on tavaliselt seitse (mõnedel firmadel ka rohkem) põhitooni ? valge, must, hall, sinine, roheline, helepunane ja tumepunane ? kuna enamus meie teedel ringi liikuvatest masinatest on just nendes toonides.

Toonvaha ostmisel tasub teada, et auto värv ei pea sobima vaha tooniga täpselt üks-ühele. Piisab kui ta on ligilähedane ühega neist toonidest, mis on pudeli etiketil oleval värviskaalal. Kui auto värv on sootuks erinev nendest põhitoonidest, tuleks kasutada värvitut universaalvaha. Viimaseid on nii tavalise kui metallikvärvi jaoks.

Auto vahatamine on küllaltki aeganõudev ja tüütu töö. Kes siin soovib lihtsamalt läbi ajada, võiks kasutada kiirvaha. Sellisel juhul piisab juba mõnest liigutusest ja poleeritav pind hakkab läikima. Kiirvahasid on saadaval ka aerosoolpakendis, mida on veelgi mugavam kasutada.

Üksjagu probleeme tekitavad autoomanikele erinevad plastikpinnad, mis ajapikku kipuvad luituma: pamprid, iluvõred, ukseliistud, karbikatted jms. Selleks on saadaval erinevaid pamprihooldusvahendeid, mis kõrvaldavad värvimuutused ja plekid, taastavad plastikpindade originaalvärvi ja annavad neile läike. Samuti on neid pindu hiljem tunduvalt kergem puhastada.

Kui autol on valuveljed, peaks mõtlema ka nende hooldusele. Velgedele kogunevad pigiosakesed, maanteetolm, samuti pidurdamisel tekkiv tolm, mis moodustavad raskesti eemaldatava mustusekihi. Velgede puhastamiseks on olemas spetsiaalsed puhastusvahendid, mis ei toimi velgedele kahjulikult. Olemas on ka velgede intensiivpuhastusvahendid, mis on mõeldud eriti määrdunud velgedele. Kui veljed on puhastatud, võib need katta veljevahaga, mis toimib samalaadselt auto vahaga.

Kui autosalong näeb luitunud välja, tuleks teda töödelda salongihooldusvahenditega. Salongihooldusvahad puhastavad kõik vinüül- ja plastikpinnad ning taastavad nende tuhmunud värvi. Vahasid on soovitav kasutada ka uute autode salongihoolduseks, kuna nad kaitsevad pindu mustuse eest, lisaks kõrvaldavad staatilise elektri ja täidavad autosalongi meeldiva lõhnaga. Mõnel tootjal on salongihooldusvahasid võimalik valida mitme erineva lõhna hulgast. Neid on nii silikooni baasil, mis muudab pinnad läikivaks, kui ka silikoonita, mis jätab pinnad matiks.

Autoistmete määrdumisel võib olla abi tekstiilipuhastusvahenditest. Esiteks nad puhastavad istmed, teiseks muudavad nad pleekinud istmed erksamaks. Nahkistmetele on saadaval eraldi nahahooldusvahendeid, mis samuti puhastavad ja aitavad säilitada naha pehmuse. Seda eeskätt pragunemise kaitseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing