Jaksasid osta ratta, osta ka püksid

Sulev Oll 25. mai 2001, 00:00

Täiusliku jalgrattasõidunaudinguni jõudmiseks pole mõtet kogu eelarvet ainult jalgratta ostmisele üles ehitada. Vastasel korral tuleb stiilse jalgratta selga istuda teksastega või taluda sõidu ajal külma ja niiskena vastu selga liibuvat puuvillast särki.

Jalgrattavarustuse eelarve on otstarbeks jagada kaheks-kolmeks osaks.

Olulise osa, kuni pool eelarvest, peaks jalgrattaostja jätma riietusele, veidi ka mitmesugusele lisavarustusele, näiteks kottidele, remonditarvetele ja ohutuse tagamise vahenditele.

Varustust ostes tuleb eelkõige taotleda, et see oleks mugav. Hind ja välimus on teisejärgulised.

Sõidusärk on võrreldes tavalise puuvillase särgiga eelistatum juba seepärast, et laseb paremini õhku läbi, ei muutu märjaks ega kleepu higisena keha külge. Nii jääb väiksemaks ka oht külma saada ja haigestuda. Nn tuulekindla sõidusärgi esikülg ei lase õhku läbi, küll teeb seda aga tagakülg, võimaldades nii liigsel niiskusel lahkuda. Juhul, kui eelistada nn T-särki, võib selle juurde osta käised, mida kasutada jahedama ilma puhul. Käised saab temperatuuri tõustes kiiresti eemaldada ja kasvõi tasku pista. Sõidusärgi alla võib osta ka higi kogumise särgi. Külmema ilmaga saab särgile lisaks panna selga jalgratturi vesti või nn termojope.

 • Korralik sõidusärk maksab 600?70, 300 kr.

Kiiver peab vastama vähemalt kolmele nõudele: olema kerge, mugav ja tuulutusega. Kiivri kaal on olulisim just laste puhul, kellel raske kiiver kaelalihaseid väsitab. Hetkel on kiiver Eestis jalgratturile esialgu soovituslik.

 • Hinnad jäävad 150?4000 kr vahele, korraliku peakatte saab 500?600 kr eest.

Prillid peavad sõitjal ees olema nii silma sattuda võivate sitikate kui ka tolmu ja silmi kuivatava tuule tõttu. Sitika sattumine silma on eriti ohtlik, sest silma puhastav rattur ei pane tähele teel toimuvat. Kauplused pakuvad ka vahetatavate klaasidega prille, millel üks komplekt tavaliste, teine päikese eest kaitsvate klaasidega. Klaaside vahetamine on lihtne. Jalgratturiprille saab ühendada ka tavaprillidega.

 • Odavamad prillid maksavad 100 kr, kallimate hinnad ulatuvad 2000?3000 kr juurde. Korralikud prillid saab juba 300?400 kr eest.

Kindad on ratturile olulised kolmel põhjusel. Esiteks väldivad nad halvimat juhul, kui rattur peaks kukkuma. Tõenäosus, et kukkuja käed ette sirutab, on asjatundjate sõnul suurem naisratturite puhul. Teine kindavajadus tuleneb sellest, et juhtrauda hoidvad käed saavad eriti pinnatud või kruusasel teel sõites põrutada ja peopesad muutuvad hellaks. Kinda siseküljel olev polster aitab põrutust leevendada. Kolmandaks hoiavad kindad sooja.

 • Küsitava väärtusega materjalist kinnaste hinnad jäävad isegi alla 100 kr, kvaliteetsemad kindad on kuni 10 korda kallimad.

Püksid on sadula ja jalanõude kõrval varustuse üks tähtsamaid osi, kinnitavad rattamüüjad. Eelkõige on pükste ülesanne tagada mugav sadulas istumine, mille tarvis on pükstel eriline niiskust imav pehmendus. Eriotstarbelisuse tõttu ei vaja jalgratturipüksid alla aluspükse. Lühikestele pükstele saab külmema ilma puhul lisada säärised, mis on kogult küll käistest suuremad, kuid mahuvad samuti särgitaskusse.

 • Särgiga enam-vähem ühes hinnas, makstes 600?700 kr. Sääriste hind alates 350 kr.

Kingad peavad olema suhteliselt jäiga tallaga, seega sobivad jalgratturile nii sandaalid, matkajalanõud kui ka jalgrattakingad. Valmistatakse ka erilisi sandaale ja matkajalatseid, mille talla all on clip?i (erilise pedaalilisandi) kinnitamiseks mõeldud vahend. Clip?i kinnituskohta katva tallaosa saab näiteks kruvikeerajaga eemaldada. Niisugused mitme kasutusalaga jalanõud on otstarbekad siis, kui rattaga sõidetakse randa või matkale, kus tuleb ka jalgsi käia. Erilised sõidukingad on parimad siis, kui rattasõit on ainus eesmärk.

 • Sõltuvalt kvaliteedist on jalanõud väga erineva hinnaga. Spetsiaalne sõiduking maksab nt 600, sõidukingaks kohaldatav matkajalats aga 1400 kr. Jalgratturikingale võib sisse osta ka eritöötlusega sokid, mis kaitsevad nii märja kui külma eest. Sobiva soki saab veidi rohkem kui saja krooni eest. Kauplustes pakutakse ka 350kroonise hinnaga jalgrattakinga katteid, mille ülesanne on analoogselt suusasaapa kattega sooja ja kuiva hoidmine.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 09:09
  Otsi:

  Ava täpsem otsing