Liisingauto aastamaks tekitab segadust

Janek Heinola 25. mai 2001, 00:00

Juba mitmendat aastat kehtib tallinlastest autoomanikele mootorsõidukimaksu kohustus. Sellele vaatamata kerkivad igal kevadel esile täpselt ühed ja samad küsimused ? kes peab mootorsõidukimaksu maksma, kui palju ja kellele ning millal tuleb see tasuda? Kõige enam on segadusse aetud need, kes sõidavad liisinguga soetatud sõidukitega.

2000. aasta novembris täiendas Tallinna linnavolikogu oma varasemat otsust, mille kohaselt tuleb kõigil Tallinnas elevatel füüsilistel isikutel ja Tallinnas asuvatel juriidilistel isikutel, kes omavad või kasutavad rendilepingu alusel sõiduautot, veoautot, bussi või mootorratast, tasuda kohustuslikku mootorsõidukimaksu.

Mootorsõidukimaks sõltub sõiduki mootori võimsusest. Hetkel kehtiva määruse kohaselt tuleb mootorivõimsuse iga kilovati kohta tasuda 5 krooni aastas. Näiteks 85kW mootorivõimsusega sõiduki maks on 85 x 5 krooni ehk 425 krooni aastas.

Pärast 30. juunit registreeritud mootorsõiduki eest tuleb tasuda 50% mootorsõidukimaksust jooksva aasta kohta. Seega, kui uus sõiduk on soetatud näiteks 2. juulil, siis tuleb maksta 85kW võimsusega sõiduki eest 212 krooni ja 50 senti.

Järgnevatel aastatel tuleb mõistagi tasuda juba täissumma 425 krooni aasta eest.

Juhul kui sõiduk on soetatud liisinguga, siis tuleks käituda järgmiselt:

Kui te olete Tallinna elanik (arvestatakse sissekirjutust) või Tallinna äriühing (arvestatakse Äriregistris registreeritud aadressi järgi), siis peate igal aastal vastavalt kehtivale korrale tasuma mootorsõidukimaksu omaalgatuslikult.

Kui te olete Tallinnast väljaspool registreeritud äri- või eraisik, siis tuleks kõigepealt vaadata oma sõiduki tehnilist passi. Tehnilises passis lahtris ?Kasutajad? võib registreerida kuni kolm nime. Kui teie (liisinglepingu sõlminud eraisik või äriühing) nimi on seal registreeritud kui ?rentnik?, tähendab see, et Eesti Riiklikus Autoregistris (ARK) vastaval sõidukil mootorsõidukimaksu kohustust ei lasu.

Kui aga vastavat kannet lahtris ?rentnik? ole, kuid kasutaja soovib edaspidi mootorsõidukimaksust vabaneda, tuleks pöörduda liisingfirmasse, kes väljastab volikirja vastava muudatuse tegemiseks ARKs.

Arvestada tuleb aga seda, et mootorsõidukimaksust vabanete muudatusele järgneva aasta mootorsõidukimaksust. See tähendab, et kui muudatuse tehakse aastal 2001, siis ei pea tasuma mootorsõidukimaksu alates 2002. aastast.

Silmas tasub pidada ka seda, et igasugused muudatused on ARKs tasulised. Kui liisinglepingu lõpuni on jäänud vaid aasta, läheb muudatuse tegemine tõenäoliselt kallimaks kui mootorsõidukimaksu tasumine.

Liisingufirma mootorsõidukimaksu kliendi eest ei tasu. Vastavalt liisingufirma ja kliendi vahel kehtivale liisingulepingule lasub kõikide kohalike maksude (kaasa arvatud mootorsõidukimaks) jälgimine ja tasumine kliendil.

Jooksva aasta mootorsõidukimaks peab olema tasutud 1. maiks või mootorsõiduki ARKs registreerimise kuupäevaks.

Mootorsõidukimaks tuleb tasuda Tallinna linnakantselei finantsteenistuse kontole nr 10022036876001 Eesti Ühispangas.

Kui mootorsõidukimaksu tasumine mingil põhjusel viibib, hakkab pärast 1. maid iga viivitatud päeva eest Tallinna rahandusamet arvestama viivist 0,07% päevas.

Kui te olete mootorsõidukimaksu kohuslane ja ei ole tänase seisuga seda veel tasunud, siis soovitan soojalt teil ebameeldivuste vältimiseks see arve kiiremas korras ära õiendada. Kui olete auto soetanud liisingufirma kaudu ning teil tekib veel lisaküsimusi seoses mootorisõidukimaksuga, siis võite alati pöörduda oma kliendihalduri poole, kes vajadusel jagab selgitusi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing