Telial uus võimalus

Sirje Rank 25. mai 2001, 00:00

Eile kirjutas Briti majandusleht Financial Times kõneluste taaselavnemisest Telia ja TDC vahel, mille ameeriklasest suurosanik SBC Communications soovib tegevust Euroopas koomale tõmmata.

Nädalapäevad tagasi alanud kõnelused Telenoriga jooksid ameeriklastel liiva, sest pooled ei suutnud ühinemise üksikasjades kokkuleppele jõuda. Teliale oli see hetkeks ebameeldiv perspektiiv Skandinaavia telekomituru konsolideerumisest kõrvale jääda.

Tele Danmarki peavad analüütikud Telia kõige sobivamaks koostööpartneriks Põhjalas. Telia tegutseb Rootsis ning Netcomi kaudu ka Norra turul ning vajaks kogu Skandinaaviat hõlmavaks haardeks tugevamat positsiooni Taanis ja Soomes.

Takistuseks TDC ostule võib aga saada selle juhi Henning Dyremose vastuseis ning kahe firma erinevad strateegilised eesmärgid.

Dyremose on intervjuudes öelnud, et näeb TDCd pigem ostja kui ülesostetava rollis ? Telenoriga oleks ühinemine olnud kahe võrdse kompanii liit. Telia, mille turuväärtus on 20 miljardit eurot, on Tele Danmarkist enam kui kaks korda suurem. Samas on Dyremose väitnud ka seda, et ei soovi ühineda firmaga, kus suurosanikuks on riik.

Pealegi on Tele Danmarki pilk praegu suunatud hoopis mujale ? hiljuti ostis TDC ?veitsi juhtiva telekommunikatsioonifirma ning sihib edasi lõuna suunda, mitte Põhjalat. Seega ei lähe see Dyremose strateegiaga kokku, kui omanikud arutavad kahe Põhjala firma liitu. Telial on aga kassas piisavalt raha ning see on TDC omanike jaoks argument.

Soomes on Teliale atraktiivseks partneriks arvatud Elisat, Sonera järel Soome suuruselt teist operaatorfirmat.

Telia senised katsed mõne teise Põhjala operaatorfirmaga ühineda on liiva jooksnud. Kahel korral üritati liitu Norra Telenoriga. Komistuskiviks said erimeelsused kahe riigi valitsuste vahel, kes on nii Telias kui Telenoris firma suurosanikud.

Taanlased seevastu erastasid Tele Danmarki 1997. aastal kogu täiega, mistõttu taanlased ise ja riik kõneluste käiku enam suunata ei saa. USA firmale SBC Communications kuulub TDCs 41,6 protsenti.

Deutsche Banki analüütik Peter Kurt Nielsen ütles Financial Timesile, et tema hinnangul on Põhjalas parim kombinatsioon kui Telia võtab üle või ühineb Tele Danmarkiga. Olgu see siis kogu grupi või osade tegevusharude lõikes.

TDC liit Telenoriga oleks kujunenud problemaatiliseks Norra firmale, kellele kuulub juba üle poole Taani teisest suurimast mobiilside operaatorist Sonofon. Tõenäoliselt oleksid konkurentsiametnikud nõudnud Telenorilt Sonofoni müüki. Analüütikute sõnul oleks Telenoril enam mõtet üritada ära osta ka ülejäänud Sonofoni aktsiad.

Ei SBC ega Telia ei ole täpsemaid andmeid kõnelustest andnud. Analüütikud usuvad aga, et ameeriklased on kindlat huvitatud TDC osaluse müügist, et laiendada oma tegevust USAs ja Ladina-Ameerikas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing