Korrektsioon kummitab

Peeter Koppel 28. mai 2001, 00:00

Lõppenud nädal tekitas aktsiaturgudel segaseid meeleolusid, kuid nädala lõpus jäi domineerima arvamus, et korrektsioon on tulekul või isegi juba alanud.

Põhjuseid sellise arvamuse kujunemiseks on mitmeid. Esiteks on turud suhteliselt kiiresti saanud hakkama päris märkimisväärse tõusuga. Nädalaga 2,37 protsendi võrra kosunud Nasdaqi üldindeks on suutnud oma aprilli alguse põhjast tõusta tervelt 37 protsenti ning kvaliteetaktsiad on samuti suutnud tublisti kosuda ? Dow Jonesi tööstuslik keskmine on märtsi lõpust tõusnud 18 protsenti. Dow lõpetas nädala lõikes 2,62 protsenti madalamal ? liikumine, mis juba vihjab kummitavale korrektsioonile.

Oleks vist palju oodata, et turud suudavad praeguses olukorras sarnast rallit jätkata. Protsentuaalne tõus on olnud piisav, et kasumivõtjate näppe sügelema ajada. Lisaks on hinnaralli põhinenud ju lootustel, et olukord paraneb nii makro- kui ettevõtte tasandil. Mingeid dramaatilisi märke sellest ei ole ju olnud. Pigem valmistuvad turuosalised juuni keskel hoo sisse saavaks kasumihoiatuste perioodiks.

Kasumihoiatusi on praeguseks niigi tulnud juba 12 protsenti rohkem kui võrreldaval perioodil esimese kvartali suhtes ning turuosalised näivad seda seika, et teine kvartal tuleb kasumite osas suhteliselt masendav, olevat juba aktsepteerinud.

See aga pole sugugi kõik. Eelmise nädala neljapäeval rääkis Föderaalreservi juht Alan Greenspan hoiataval toonil sellest, et maailma suurim majandus võib nõrgeneda oodatust rohkem, mis sunnib ka Fedi oma poliitikat vastavalt korrigeerima. Viimane on ilmselge vihje võimalikele edasistele intressikärbetele, mis on aktsiaturgudele siiani mõjunud positiivselt. Samas võis Greenspani jätkuv murelikkus nii mõnegi mõtlema panna.

Lisaks Greenspanile muudab turuosalisi ettevaatlikuks ka asjaolu, et korrigeeritud esimese kvartali majanduskasvu näitaja oli 1,3 protsenti esialgse 2 protsendi asemel.

Aprillis langesid järsult ? 5 protsenti ? ka püsikaupade (näiteks külmikud autod ja lennukid) tellimused. Analüütikud olid languseks oodanud kahte protsenti.

Vähenemise märke näitas ka eramute müük, ka on tarbijausaldus hakanud taas kahanema. Eelpool kirjeldatust võib välja lugeda, et eelmisel nädalal jäid domineerima negatiivsed uudised, mis süvendasid arusaama, mille kohaselt hakkavad ettevõtete kasumid paranema oodatust hiljem ja kuigi viimase kahe kuu hinnaralli tõestab, et turuosaliste meelestatus näib olevat kardinaalselt muutunud, oleks turgudel aeg veidi tagasi tõmmata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing