Suurenev nõudlus tõstab kõikjal hinda

28. mai 2001, 00:00

Viimase aasta jooksul on elamukruntide pakkumine Tallinnas ja selle lähiümbruses suurenenud, sest mitmed maaomanikud on valmis saanud kommunikatsioonide ehitused ning krundijagamised. Pakkumised algavad mõnekümnest kroonist ja lõpevad üle tuhande krooniga ruutmeetri kohta. Enamik neist ei sisalda hinnas kommunikatsioonidega liitumist. Elektri, vee ning kanalisatsiooniga liitumiseks Tallinnas tuleb arvestada investeeringuga vahemikus 150 000?180 000 krooni.

Suureneb ka nõudlus elamukruntide järele. Õigesti hinnatud ja hea asukohaga krundi keskmine müügiaeg on vähenenud kuuelt kuult kolmele. Samas tuleb tõdeda, et suur osa turul pakutavast ei ole esmase asukohaga ja on ülehinnatud. Sageli on probleemiks ka asjaolu, et tegemist on liigsuure krundiga, mistõttu seda tuleb müüa alla turu keskmise ruutmeetrihinna, selleks et ostjates huvi tekitada. Ostjad lähtuvad eelkõige lõpphinnast, mitte ruutmeetrihinnast.

Kevade tulekuga on tegevus Läti kinnisvaraturul elavnenud. Aprillis tõusis nõudlus 100?150 m² suuruste korterite järele Riia kesk- ja vanalinnas. Hetkel on nõudlus turul suurem kui pakkumine. Kohalikud kliendid otsivad renoveerimata kortereid. Välismaalased ostavad rohkem renoveeritud kortereid.

Ostja põhilised nõudmised on korteri suuruse vastavus ostja vajadustele, hea asukoht ning maja seisukord ja ümbrus.

Kahe magamistoaga üürikorterite nõudlus kesklinnas ja vanalinnas on viimase kuu jooksul kasvanud. Suur nõudlus on ka 200m² möbleerimata korterite järele.

Eramuturul otsitakse 200m² maju, mille maatüki suurus on vähemalt 1000 m² ja hind 100 000 USA dollarit. Viimaste kuudega võrreldes on aprillis nõudlus eramajade järele vähenenud. Ostjate valiku määrab peamiselt asukoht ja hea juurdepääs, kesklinna lähedus ning kommunikatsioonide olemasolu ning head naabrid.

Elamispinna soetamine on elavnenud Vilniuses, Kaunases ja Klaipedas. Paljud ostjad arvavad, et kevad on hea aeg kinnisvarasse investeerimiseks. Ka ehitusfirmad teevad hinnaalandust. Vanade korterite hinnad langevad aeglaselt ning aasta algusega võrreldes on peagi oodata kuni 20% hinnalangust. Välismaalastest töötajad olid aktiivsed elamispindade rentijad Kaunases.

Hasartmänguseadus, mille Leedu valitsus aprillis vastu võttis, mõjutas kommertsturgu positiivselt. Mitmed kasiino-operaatorid on aktiivsed Leedu turul ja otsivad oma tegevuse jaoks kinnisvara.

Krakovis on 54 000 m² kaasaegset äripinda, millest 28 000 m² kuulub A-klassi. Seda on rohkem kui küll linna jaoks, kus elab 740 000 inimest.

Paljudel firmadel ja pankadel on peakontorid prestii?ses vanalinnas. Kuigi väheste parkimiskohtade ja halva juurdepääsu tõttu on mõned firmad läinud A-klassi hoonetesse, on üle 30% uutest hoonetest ometi vabad ja rent on langenud 18?22 dollarini/m². Lubiczi Ärikeskus Mostostal Exports, mis valmis eelmise aasta sügisel, on oma 16 000 m² uus turule tulija. Hoone on tippkvaliteediga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing