Digikaamera muudab fotoäri

Ervin Soon 29. mai 2001, 00:00

Enamik trükimeediaväljaandeid, paljud tootemodelleerijad ja kujundajad ning kahjukindlustusfirmad on kasutusele võtnud iseseisva digitaalfotokomplekti, kuhu kuulub fotokaamera ning arvuti koos tarkvara ja printeriga.

Sellise tehnikaga saavad fotod valmis kiiremini ja mugavamalt, kui see oli võimalik ilmutusprotsessiga ja laborifirmade vahendusel. Filmi digikaamerates ei kasutata.

Üks digitaalfotode iseseisvale valmistamisele üle läinud firmasid on Balti Kindlustusmaakleri OÜ, mille mäned?eri Ain Habichti sõnul laaditakse kindlustajate tehtud fotod nüüd kaamerast otse kontoris arvutisse ning töödeldakse ja säilitatakse seal. "See on ühtlasi nii kiirem ja mugavam lahendus kui ka pikema aja jooksul majanduslikult otstarbekas. Digitaalkaameraga saab kohe valida ja säilitada ainult õnnestunud kaadrid ning pole vaja viia ilmutada tervet filmi, kuhu on võetud vaid mõned kaadrid. Seni jäi eeltoodud põhjustel tihti foto kindlustusdokumentidele juurde lisamata, kuid foto räägib tihti rohkem kui tekst," ütleb Habicht.

Fototehnikaga kaupleva Canoni esinduse KTK Overall ASi müügiesindaja Riho Kalluse sõnul maksab korralik digitaalne poolprofikaamera praegu koos arvutitarkvara ja tindiprinteriga umbes 30 000 krooni, päris professionaalsed kaamerad koos objektiividega maksvad üle 100 000 krooni. Võrdlusena maksab poolprofessionaalne filmiga töötav Canoni kaamera 7000 krooni ümber.

Odavaim digitaalkaamera pakkumine on seni 8900 krooni eest "seebikarp", mille juurde käiv printer võimaldab teha vaid väiksemaid kui traditsioonilises mõõdus 10×15 cm fotosid.

Mitmes esinduses fotolaboriteenuseid pakkuva ASi Filmari töötaja Ken Juksi sõnul on digitaalfotol nii kiiruses kui arvutis töötlemiseks ja internetti riputamiseks juba eeliseid. "Praegu ei saa öelda, et digitaalfoto on kvaliteedilt ja hinnalt parim, kuid seda ootab suur tulevik," sõnas Juks.

Filmari Tallinna Narva maantee laboris on olemas ka digitaalsete protsessidega aparatuur, mis töötleb nii traditsioonilisest negatiivist kui ka digitaalselt valmistatavaid fotosid. Kui filmi pealt valmistatud foto läheb maksma keskmiselt 4 krooni, siis digitaalfoto hind on 7 krooni. Samas tuleb filmi puhul arvestada selle ostmise ja ilmutamise kuludega, mis annavad lõpptulemuseks sama hinna.

Fotolaborid Juksi sõnul seni oma funktsioonide kadumist ei karda. "Labori eelis on meie tipptöötlustehnika ja professionaalid. Vaevalt et tulevikus soovib iga reisi- või seltskonnapildistaja hakata pilte ise arvutis valmis kujundama, mis nõuab teatud oskusi," arvab Filmari esindaja.

Fotolaborid saavad pakkuda digitaalset fotovalmistamist ka interneti kaudu. Samuti on Lääne-Euroopas ja Soomes juba kasutusel digitaalsete fotode edastusautomaadid, mille abil saab kaamerast fotod valmistamiseks laborisse saata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:33
    Otsi:

    Ava täpsem otsing