ETK pressib tootjatelt allahindlusi välja

Kristina Traks 29. mai 2001, 00:00

ETK ähvardab need tootjad, kes allahindlusega ei soostu, ukse taha jätta. ETK argumenteerib tööstuste sõnul oma teguviisi sellega, et talle kuulub kõige suurem jaekaupluste kett.

"ETK tahab, et allahindlused oleks samad, mis antakse Säästumarketitele," ütles Valga Liha- ja Konservitööstuse direktor Elmut Paavel. "Meie rentaablus on 3-5 protsenti ja kui sa sealt kasvõi 6-7 protsenti alla annad, oledki kõigest ilma." Paaveli sõnul on ETK inimesed küsinud ka suuremat allahindlust, kuid neile pole seda antud. "Samas mõni väiksem tööstus võib-olla annabki 10-15 protsenti alla, et ainult saaks oma kaupa ETK poodides müüa," lisas Paavel.

"Loomulikult on Säästumarketid ja ka Tartu odav ostukoht Tirsi hulgiladu tootjatelt allahindlust saanud ning nende eeskujul küsib hinnaalandust ka ETK," ütles ASi Wõro Kommerts müügidirektor Silver Ambos. Wõro Kommerts on suuruselt teine lihatööstus Eestis Rakvere Lihakombinaadi järel.

Ambose sõnul pole Wõro Kommerts viimase aja hinnavõidujooksuga kaasa läinud. "Meil pole põhimõtet, et peame oma kaubaga iga hinna eest kõikides poodides sees olema," lisas ta.

Leivatootja ASi Hallik üks omanikke Heikki Hallik ütles, et ETK võtab neilt vähe kaupa, sest eelistab leiba-saia osta oma pagaritööstustelt. "Tallinnas me ETK poodides ei müü, teistes suurtes kettides oleme aga sees küll," rääkis Hallik. "Meil oli ETKga seoses küll selline juhtum, kus küsiti suurt allahindlust, kuid omalt poolt midagi vastu ei pakutud."

Halliku sõnul on ETK hakanud viimasel ajal rõhuma ainult hinnale ning klient on justkui unustatud. "Minu arvates on küll kummaline, et kui ma ehitan suure poe ning mul on peal suured laenud, siis püüan olla nn discounter-tüüpi kauplus, selle asemel et endale maksujõulisi kliente meelitada," lisas Hallik.

Meieri Tootmise ASi (endine Ühinenud Meiereid) juhatuse esimehe Robert Jaani sõnul on läbi see aeg, kus tööstused jaekauplustele hindu dikteerisid. "Kui jaed ei dikteeriks hinda, saaksid tööstused tõsta hindu nii, et see tarbijale välja ei paista ja kaupluste 20protsendine rentaablus lihtsalt väheneks," rääkis Jaani. "Piimatööstustel aga praegu rentaablust praktiliselt polegi, tooraine hind on väga kõrge ja väljamüügihind katab vaevu kulud."

Jaani sõnul müüb Meieri Tootmise oma kaupa ETK süsteemile ning osa tooteid on ka allahinnatud. "Otseselt kahjumit me ei teeni, sest mõned tooted on jälle kallimad, aga ega just kasumit ka ei tule," ütles Jaani.

ETK juhatuse esimees Mihkel Sims ütles tootjatega puhkenud hinnasõda kommenteerides, et Säästumarketile pakutavat allahindlust tehakse teiste jaemüüjate arvel. "Asi on selles, et ühte konkurenti ehitatakse üles meie endi rahaga ning hankija ei hinda meid klienditulukuse seisukohalt, vaid muudel põhimõtetel," lisas ta.

Sims lausus, et jaekaubanduses otsustab hinnataseme ostuvõimsus - siit ka suurte jaekettide ühinemispõhjus -, sest kauplusesiseselt kulusid lõputult efektiivseks teha ei saa.

Simsi sõnul viitavad kohati ETK sisseostuhindadest odavamad Säästumarketi väljamüügihinnad erikokkulepetele tootjatega ning pole discounter'i ETKst oluliselt väiksemaid mahtusid arvestades normaalsed. "Peatasime niikauaks tellimused, kuni me saame konkurentsivõimelist hinda," märkis ta. Postimees kirjutas kahe nädala eest, et ETKga on teiste hulgas kanakitkumist olnud Tallinna Piimatööstusel ja Tartu Õlletehasel.

"Ka Leibur oli üks, kellega maadlesime," ütles Sims, viidates samuti sellele, et ETK saab leivatootjalt peaaegu sama suurt allahindlust kui Säästumarketi ketis tootjalt nõutud, -20 protsenti.

Sellise tööstuse ja kaubandussüsteemi sõja on Simsi sõnul kõik Euroopa maad juba ära pidanud 15-20 aastat tagasi. "Tööstused peavad lihtsalt sellega leppima, et kauplused pole nende omad ning jaeklient on jaeketi klient, mitte tööstuse oma," tõdes Sims.

"Meil tahavad kõik olla piimakombinaadid ja seetõttu käib üks suur tootearenduse raiskamine," lausus Sims, viidates vähesele spetsialiseerumisele tööstuses.

Säästumarketi juhatuse esimehe Maldar Mäesalu hinnangul on ETK konflikt tööstustega paljuski ajendatud Säästumarketi keti laienemisest Eestis. "Kindlasti ärritab meie tulek neid väga, sest neil tuleb sammu pidamiseks hakata hindu korrigeerima," lausus ta. "Kui läheme ühte või teise piirkonda, siis seal laseb ETK oma hinnad alla."

Samuti lausus Mäesalu, et Säästumarketi ja selle ostnud Kesko edasise arengu korral muutub küsitavaks ka ETK kui Eesti suurima kaubandusorganisatsiooni positsioon. "Hankijad on juba jupp aega tagasi aru saanud, et Säästumarketil ja Keskol on perspektiivi," märkis ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:33
    Otsi:

    Ava täpsem otsing