Läbi Eesti käib radioaktiivne transiit

Virkko Lepassalu 29. mai 2001, 00:00

Eesti kiirguskeskuse andmetel veeti eelmisel aastal Eestist läbi tsirkooniumi, kolumbiiti ja radioaktiivselt saastatud mahuteid.

Kuid tolli- ja piirivalveametnikud panid eelmisel aastal piiri kinni T?ehhis toodetud, konteinerites väikelennukite ees. Nende tiibadele paigutatud radioisotoope sisaldavad külmumisandurid panid piiri radiatsioonikontrolli väravad häire alla.

Kiirguskeskuse asejuhataja Toomas Kööp kutsub kõiki radioaktiivse kaubaga tegelevaid firmasid pabereid korda ajama. Muidu ähvardab kaupa piiril nii riiki sisse tuues kui ka välja viies halastamatu tagasisaatmine. Kui mõni firma tahab radioaktiivsusega kaupa vedada, tuleb kiirguskeskuse ametnikel vahel ka kohal käia kauba radioaktiivsuse taset mõõtmas, et veenduda, kui ohtlik on aine ümbritsevatele inimestele.

Tsirkooniumi ja kolumbiiti veetakse Eestist läbi raudteed mööda. Radioaktiivselt saastatud tsisterne on veetud meritsi ning lennukeid autodega.

Kui lennukite ja saastatud mahutite puhul on tegemist üksikjuhtumitega, siis tsirkooniumi veeti möödunud aastal mõne vaguni kaupa Eestist läbi 720 tonni. Tavaliselt on tegemist ekspediitorfirmadega.

Kolumbiit liigub Aafrikast Eesti kaudu Kasahstani 25kilostes kilekottides. Selle tonn maksab umbes 850 000 krooni.

Kiirguskeskuse asejuhataja Toomas Kööpi väitel on kolumbiidi kiirgustase suhteliselt kõrge, 30 mikrosiivertit tunnis, samas kui looduslik foon on 0,12 mikrosiivertit. Tervisega riskivad seega inimesed, kes kolumbiidiga pidevalt kokku puutuvad. Venemaa ei tahtnud kolumbiiti mullu radioaktiivsuse tõttu riiki sisse lubada. Eestis tarvitab kolumbiiti toormena Silmet.

Tsirkooniumimaak on kolumbiidist madalama radioaktiivsusega. Selle sissevedu klaasi valmistamiseks taotles Järvakandi klaasivabrik. Tsirkooniumi vahendatakse Eesti kaudu peamiselt Venemaalt Jaapanisse.

Eesti seaduste kohaselt tohib kõrgenenud radioaktiivsusega kaupa riigist läbi vedada ainult kiirguskeskuse loal. Toomas Kööp täpsustas, et need kolm kuni viis firmat on teadaolevad ehk legaalsed.

Lisaks radioaktiivsele toormele satub Eestisse ka radioaktiivselt saastatud vanametalli. Radioaktiivseid jäätmeid ladustava riigiettevõtte ALARA eestvedaja Henno Putnik mäletab eelmisest aastast kahte sellist juhtumit, kus saastatud metall avastati Kasahstanist ja Ukrainast tulnud koormate hulgas. "Kui nõrk kiirgusallikas on vaguni põhjas, on seda väga raske avastada," viitas Putnik vaguni varjestusefektile.

Eesti Rohelise Liikumise juhi Valdur Lahtvee arvates tuleks vaadata tähelepanelikult Venemaa suunas, kas duuma lubab tuua lääneriikidest ümbertöötlemiseks radioaktiivseid jäätmeid. Venemaa aatomienergeetika ministeerium loodab sellega teenida miljardeid ning Lahtvee andmetel on olnud arutusel Eestit riivav marsruut Saksamaa-Sankt-Peterburg.

1997. aastani valitses Eestis radioaktiivse kauba osas anarhia, mis võimaldas Eestis tegutseda sellisel firmal nagu LTR. Tänaseks Eestist kadunud ettevõte tegeles ajakirja Der Spiegel andmetel Venemaalt tuumareaktorites vajaliku raske vee ehk deuteeriumoksiidi vahendamisega arenguriikidesse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:33
Otsi:

Ava täpsem otsing