Ühinemine Euroliiduga tõstab hindu

30. mai 2001, 08:17

Hiljemalt Eesti ühinemisel Euroopa Liiduga ühtlustuvad bensiini ning tubaka aktsiisimäärad, mis tähendab Eestile mootorikütuse liitri vähemalt 1,2kroonist ning suitsupaki kuni kümnekroonist hinnatõusu, kirjutab Postimees.

Eesti ja Euroopa Liidu aktsiisimäärade ühtlustamiseks koos käibemaksuga vajalik 1,2kroonine bensiiniliitri hinna tõus ning diislikütuse liitri puhul 1,8kroonine hinnatõus tähendaks bensiini või diislikütuse kallinemist 10-15 protsenti.

Varasemate aastate kütuste aktsiisimäärade tõusu tänavu rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna juhataja Lemmi Oro sõnul ei tule, sest kütuste puhul ühtlustatakse aktsiisid Euroopa Liitu astumisel. ?Milleks siin omapäi tegeleda, kui mujal maailmas on kogemus olemas,? tõdes Oro.

Tubakatooted kallinevad kuni 50 protsenti, sest Euroopa Liit nõuab, et tubakatoote hinnas oleks aktsiisi osa vähemalt 57 protsenti populaarsema margi hinnast.

Praegu kehtib Eestis suitsupakile ühtlane aktsiisimäär 5,5 krooni suitsupaki kohta. 1. juulist määrad muutuvad ning 20 suitsuga paki eest tuleb maksta aktsiisi kolm krooni ning veel 21 protsenti suitsupaki jaemüügihinnast. Sellega kehtestab iga tootja oma suitsudele jaemüügihinna, mille järgi makstakse maksud. Madalam võib ettenähtust hind olla, küll aga mitte kõrgem.

Uute nõudmiste järgi on aktsiisi osa suitsupaki hinnast ligi 40 protsenti. Paki hinnale tähendaks see rahandusministeeriumi arvutuste järgi odavamate markide puhul alanemist, kallimatel aga tõusu kuni 1,5 krooni.

Õlle ja kange alkoholi osas Euroopa Liitu astumisel muudatusi ei tule, sest need on meil kõrgemad kui Euroopa Liidu nõutav miinimumäär.

Küll tuleb Lemmi Oro sõnul korrigeerida viinamarjaveinide ning marjaveinide aktsiisimäärasid, sest Euroopa Liit nõuab, et kohalikku tootjat ei tohi eelistada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing