Ehituskirjastus tegi 30 krooni eest tuhat koopiat

Andres Pillart 31. mai 2001, 00:00

Saladus peitub seadmes nimega duplikaator, mida ühe valmistajafirma nime järgi tuntakse ka risograafina. Paljud ilmselt ei tea, millist masinat sellise sõna tagant leida võiks või arvavad, et duplikaator tähendab paljundusmasinat. Tegelikult ei ole see vähetuntud trükiseadeldis sugugi liiga suur ja tarbetu ühe kaasaegse kontori tarvis.

?Duplikaator on parim lahendus arvestades seadme madalat soetushinda,? selgitab Raivo Raidna. Ehituskirjastust juhtiva Raidna sõnul kasutavad nad duplikaatorit juba aastaid erinevate ehitusalaste väljaannete trükkimiseks. Peamiselt trükitakse sellel õppe- ja teatmekirjastust, aga ka muid trükiseid. Samuti on Eestis omale duplikaatori muretsenud ajalehed, koolid, kirjastused.

Duplikaator täidab tühimikku tavakoopiamasinate ja ofsett-trükitehnoloogia vahel. Originaalid skaneeritakse analoogiliselt tavalise paljundusmasinaga või võetakse otse arvutist. Kujutis kantakse spetsiaalsele nn masterile, mis veetakse omakorda trumlile. Trummel pannakse pöörlema ning värv pressitakse paberile. Värv imendub paberisse ja kuivab sekundi murdosa jooksul ning hetke pärast on ta juba ka veekindel.

Seade ongi spetsiaalselt mõeldud tira?eerimiseks ning sobib firmadele, kelle koopiate vajadus on suhteliselt suur. Toodetakse nii väikefirmade vajadusi arvestavaid duplikaatoreid, millega saab trükkida ringkirju, firma sümboolikaga ümbrikke ja blankette, otsepostitusvahendeid jms.

Koopiaseadme soetajal on tavaliselt tähtsad töö kiirus, koopia omahind, masina soetusmaksumus ning selle eluiga. Just siinkohal tulevadki esile duplikaatori eelised: kiirus vähemalt 120 koopiat minutis ja soetusmaksumus alates 59 000 kroonist. Kui koopiamasinad jäävad suurte tiraa?ide kopeerimisel kohmakaks ja koopia omahind langeb 12 sendini, siis duplikaatorid võimaldavad printida minimaalselt 120 lehte minutis ja seda 1?3sendise koopia omahinnaga. Samas ulatub seadme eluiga miljonitesse koopiatesse.

Ofsett-trükiga võrreldes jäävad ära kõiksugu ettevalmistustööd alates kilede valmistamisest ja lõpetades trükkplaatide tegemisega. Lisaks on väikesed kogused ofsett-trüki kasutamisel väga kallid.

Duplikaatoril saab valida 18 põhivärvi hulgast, mille põhjal on võimalik segada sobiv värvitoon nn Pantone värvikaardi järgi. Kasutada võib ka lisavärve, mis ei nõua tänu vahetatavale värvitrumlile suurt lisatööd.

Seade ise on digitaalne, võimaldades printida resolutsiooniga kuni 600 punkti tolli kohta ning eri formaate vahemikus A3-A6. Duplikaatori pluss on mittetundlikku paberi suhtes: probleemideta võib printida nii 50?200g paberile kui ka kartongile või näiteks kirjaümbrikele. Seejuures on printimiskiirus muudetav.

Duplikaatorit on võimalik juhtida kontrollpaneelilt või vastava liidese olemasolul otse arvutist. Tänu vedelkristallekraanile kuvatavatele instruktsioonidele on masina kasutamine võrdlemisi lihtne. Sarnaselt paljundusmasinale on võimalik trükitavat dokumenti suurendada ja vähendada, valida mitme erineva kontrastsuse taseme vahel, lisada rastrit jms. Duplikaatorile saab lisada ka komplekteerimis- ja vihikustamisseadet.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing