GPS nüüd pihuarvutis

Jako Bergson 31. mai 2001, 00:00

GPS on globaalne asukoha määramise süsteem, mis koosneb 24 satelliidist. Pihuarvuti koos GPS mooduliga on kasutatav mitmel moel. Järgnev kirjeldus baseerub mudelil Magellan GPS Companion for Palm V/Vx, mis on kujult Palm V moodi ja kinnitub Palmi taha üheks tervikuks. GPS ei kasuta Palmi akut vaid on varustatud AAA tüüpi patareidega, mis peavad vastu ligi 10 tundi pidevat kasutamist. Kaasas on 2 CDd tarkvaraga, mis laetakse Palmi arvuti kaudu - Nav Companion ja Route Europe. Sarnne mudel on olemas ka HandSpring Visior?itele, sobides kõigile Springboard laienduspesaga mudelitele.

Selleks, et mingisse sihtpunkti jõuda, piisab oluliste punktide teadmisest, st asulad ja ristmikud. Nende nimed ja koordinaadid saab tavaarvustis olevalt kasvõi Regio atlaselt määrata ning sisestada Palmi GPS-lisamooduliga kaasatulevasse programmi Nav Companion.

Neist punktidest koostame Palmis teekonna: näiteks valime sinna Lasnamäe (kodu), Maardu, Jägala sild (Peterburi maanteel), Piibe mnt-lt Raasikule keeramise koht ning Raasiku. Aktiveerides teekonna Palmis, näeme ekraanil kõiki teekonnapunkte, mis on ühendatud sirglõikudega. Esimese sihtpunktina mõistab Palm Maardut ning hakkab näitama kaugust (linnulennult) ja suunda. Kuna GPS määrab ka minu praeguse asukoha, suuna ja kiiruse, siis võin lisaks neile andmetele Palmi ekraanilt näha isegi arvatava kohalejõudmise aja. Esimese vahepunktini jõudmisest annab märku aina vähenev vahemaa ning vahepunktist möödudes võetakse automaatselt sihtmärgiks järgmine vahepunkt ning hakatakse näitama kaugust ja suunda selleni. Ühtlasi näen ka tegeliku teekonna pikkust, keskmist kiirust ning ekraanile joonistatakse minu tegelik teekond. Tagasi koju pöördumiseks saan Palmis teekonna ?ümber pöörata?, st vahepunktid vastupidisesse järjekorda keerata.

Teine võimalus on kasutada Route Europa tarkvara, mis võimaldab Palmi laadida erinevate Lääne-Euroopa ja Skandinaavia riikide teedekaarte. Piisab määrata reisi algpunkt (nt Stockholm) ja lõpp-punkt (nt Åre suusakeskus) ning Palm arvutab vastavalt soovile välja kas lühima või kiireima tee, näitab seda kaardil, jagab etappideks ning näitab, milliseid maanteid mööda tuleb liikuda. GPS näitab minu tegelikku asukohta. Palm koos tema külge kinnituva GPS lisamooduliga monteeritakse spetsiaalse hoidiku abil sarnaselt mobiiltelefoniga auto armatuurlauale.

Kolmandaks saab erinevatele internetist leitavatele Palmis töötavatele GPS-programmidele laadida sisse mistahes kaarte. Teatavaks probleemiks on siin Palmi väike ekraan ja mälumaht ning enamasti ka mustvalge ekraan. Neljas kasutusala on asukohaga seotud andmetest andmebaasi loomine. Selleks leian objekti, alustan andmebaasis uut kirjet, kus kirjeldan objekti mingite parameetrite järgi ja salvestan juurde ka GPSist objekti täpse asukoha.

Tava-GPS on väikese ekraani ning muutmatu tarkvaraga, Palm on aga pihuarvuti, kuhu saab laadida või luua erinevat tarkvara. Sülearvuti on ses suhtes veel võimalusterohkem, kuid ei mahu taskusse.

Magellan GPS Companion for PalmV/Vx maksab BCSis 4400 krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing