Kuidas Toomas Tallinna börsil rikkaks sai

Raivo Sormunen 31. mai 2001, 00:00

Kui maailma mastaabis tuuakse tihti näiteid, kuidas üks või teine investorist õnneseen on teeninud aktsiaturul miljoneid, levib eestlaste seas arvamus, et kohalikul väiksel Tallinna börsil on see peaaegu võimatu. Natuke mõtlema hakates leitakse, et 1996. aasta ja 1997. aasta sügise vahel võis Tallinna börsil tegelikult ju osa inimesi mingi varanduse kokku ajada küll. Selle väitega võib nõustuda vaid osaliselt, sest Tallinna börsi viieaastane ajalugu on pakkunud palju häid investeerimisvõimalusi kõikidel ajajärkudel.

Kuigi Tallinna börsil noteeritud aktsiate nimekiri ei ole kuigi suur ja mitmesse aktsiasse investeerimine on raskendatud, tahaks väljamõeldud tegelase Õnneseen Toomase näite varal tõestada, et hea õnne korral oleks viie möödunud aasta jooksul olnud võimalik kena varandus kokku ajada. Alljärgnevat näidet võib võtta muinasjutuna või käestlastud investeerimisvõimalusena.

Toomase rikastumisteekonna lahtiseletamiseks olgu öeldud, et viimase viie aasta jooksul investeeris ta tõepoolest vaid Tallinna börsil noteeritud aktsiatesse, välja arvatud esimene investeering, milleks olid Hüvitusfondi võlakirjad.

Toomas on tugeva riskitaluvusega, mistõttu ta aktsiaportfellis (kui seda portfelliks üldse nimetada tohib) on mõnel ajavahemikul olnud vaid ühe ettevõtte väärtpaberid. Ehk siis ühtede väärtpaberite müümisel on ta vabanenud summa investeerinud kohe teise ettevõtte väärtpaberitesse. Seega pole viie aasta jooksul möödunud päevagi, kui ta poleks väärtpaberid olnud.

Toomas on viie aasta jooksul omanud kümne erineva ettevõtte väärtpabereid keskmise kestvusega pool aastat. Et Toomase näidet mitte eriti raskeks ajada, pole investori tuludena arvestatud dividende ega kuluna tehingukulusid, haldustasusid, ka pole kapitalikasvult kinni peetud tulumaksu.

1996. aasta mais kuulis Toomas Tallinna börsi avamisest ja otsustas sinna tuhatkond krooni investeerida. Ta võttis eeskuju härra Presidendilt, ostes nagu temagi Hüvitusfondi VI seeria 13 obligatsiooni hinnaga 78,5 krooni tükk (kokku 1021 krooni eest), mis ta realiseeris kahe ja poole kuu pärast hinnaga 76 krooni tükk.

Nüüdseks on pärast kümne väärtpaberi ostmist ja üheksa müümist Toomasel käes 16 107 Eesti Telekomi aktsiat, mille turuväärtus oli 24. mail ligi 1,42 miljonit krooni.

Kokkuvõtteks ? iga viis aastat tagasi investeeritud kroon on toonud tagasi 1389 krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing