Bioplastitehas otsib investorit

ÄP 01. juuni 2001, 00:00

?Sel aastal tuleb leida investor,? kinnitas Lõunatööstuse juhatuse esimees Jaan Tobreluts eile, lisades, et projekt läheb maksma miljardi ning et praegu käivad läbirääkimised kolme investeerimispangaga. Kellega täpselt, ei soostunud ta avaldama.

Lõunatööstus tutvustas eile Põlvamaal kahele ministrile ja teistele külalistele bioplasti tootmise tehnoloogiat. Esitlusel osalesid põllumajandusminister Ivari Padar ja regionaalminister Toivo Asmer, kes on mõlemad avaldanud bioplasti tootmise vastu tõsist huvi.

Põllumajandusministeeriumi nõuniku Kaja Tulluse väitel peab minister Ivari Padar bioplasti tootmise projekti huvitavaks ja kasulikuks.

Bioplastitehas tarvitaks toormena tärkliserikast teravilja, peamiselt nisu ja rukist, ning toodaks looduses lagunevat pakkematerjali. Tehas tarvitaks aastas 200 000 tonni teravilja ning annaks otseselt tööd umbes 100 inimesele, kaudselt ka tuhandetele abitöölistele ja teraviljakasvatajatele.

Vambola Kolbakovi kinnitusel on kodumaisel toorainel põhinev biolagunev plast puhtalt tema idee. ?Kuna soodsates kohtades asuv fossiilne kütus hakkab otsa saama, vajab kuus miljardit tarbijat maailmas uut materjali,? põhjendas Kolbakov sel kevadel, miks ta otsis lahendust bioloogilisest mikromaailmast.

Neli aastat tagasi pakkus Kolbakov Tartu Ülikooli teadlastele, kes selle teemaga olid kokku puutunud, ärilist väljundit. Nüüd on töörühm eesotsas geneetikaprofessori Ain Heinaruga aretanud mikroobi, kes töötleb teraviljast bioplasti tootmiseks vajalikku piimhapet.

Kolbakovi hinnangul on ta projekti koos laenurahaga investeerinud 15 miljonit krooni. Samas on ta veendunud, et avastatud mikroob, oskusteave ja inimesed maksvad juba praegu neli-viis korda rohkem.

Lõunatööstuse AS oli peamine taganttõukaja Jõgevamaal Painkülas asuva rapsiõlitehase käivitamisel. 130 miljonit krooni maksnud Painküla tärklisetehase omanikfirma Werol Tehase põhiomanik on Hüvitusfond. Lõunatööstusele kuulub 19,4% aktsiatest ja pankrotistunud ERA Pangale 14% aktsiatest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing