Embusest terava nõela ja jäärajani

Sulev Oll 01. juuni 2001, 00:00

Ehkki Eesti firmade ühispidutsemised tunduvad ühelaadsed, piirdudes suve- ja talvepäevade ning jõulude tähistamisega, leidub siiski mõndagi huvitavat alates embustega sõbrapäevast Lindegaardis ning lõpetades rasvasisalduse mõõtmisega Esmofonis.

Endist Kohila Paberivabrikut ja Walki Paberistot ühendava Lindegaard Eesti ASi töötajad Kohilas võivad sõbrapäeval kallistada keda tahes ? peaasi, et emmatav oleks oma firma töötaja.

Kallistamine algas aastal 2000 ja algust tegi sellega 400-liikmelise suurettevõtte peahoone rahvas. Sellel aastal oldi aga eriti altid töökaaslasi embama.

Firma juhatuse liige Milvi Vanem tunnistab, et embas sõbrapäeval umbes kolmekümmet kolleegi. ?Tegelikult võis olla neid isegi viiskümmend,? tunnistas Vanem. ?Olime sellel päeval väga vallatud.?

Vanema väitel on ka firma tegevdirektor Andrus Pavelson embustele avatud ja kabineti ukse taga kallistamisvõimalust oodata ei tule. Töötajate sõnutsi liigub juht sageli ettevõttes ringi.

Sõbrapäev ühes osakondadesse viidava tordi ja kohvi ning spontaansete kallistustega on otsustatud jätta firma traditsioonide hulka, lisaks peetakse veel suvepäevi ja tähistatakse jõule.

Emadepäeva tähistamise tava, mis oli traditsiooniks pankrotistunud Kohila Paberivabrikus enne, kui Norra firma Lindegaard selle ostis, on kadunud.

Ka ei peeta töö ajal varem tööpäevade lahutamatuks osaks olnud sünnipäevi. ?Sünnipäevad ja matused on inimeste isiklikud asjad,? kommenteeris Milvi Vanem. ?Walki Paberistos ei peetud töö ajal sünnipäevi juba aastaid.?

AS Esmofon on firmaürituseks muutnud sügisesed ja kevadised tervisepäevad. Viimane tervisepidu ei toimunud siiski polikliinikus ega tervisekeskuses, vaid Magistraali kaubanduskeskuse bowlingu-saalis. Vaatamata toimumiskohale töötajaid mõõdeti, kaaluti, vaeti nende rasvaprotsenti ning kolesteroolisisaldust.

Tervisepäeva peetakse koostöös Diabeediliiduga ja alguse sai see ajast, kui firma paiknes Magdaleena haigla ruumides. Ka on ASi Esmofon töötajate hulgas paar diabeetikut.

Kõik tervisepäevadel osalejad saavad kaasa väikese tervisekaardi oma näitudega, seega on iga kord võimalus muutusi jälgida. ?Minul on oluliselt langenud kolesteroolitase, seda ilmselt tänu taimeõli kasutama hakkamisele,? tunnistas firma personalijuht Karin Kuimet.

Mõned töötajad on hakanud tervisepäeval nõu andnud arsti soovitusel dieeti pidama, ka on töötajaile soovitatud personaalseid tegevusplaane tervise parandamiseks ning suunatud neid arsti vastuvõtule.

Arstide hinnangul on ASi Esmofon töötajate tervislik seisund siiski hea, seda enam, et enamik töötajaid on noored sportlikud inimesed. Huvi tervisepäevade vastu Esmofonis kasvab, tervist saavad kontrollida ka töötajate pereliikmed.

Tallinna Trammi- ja Trollibussikoonduse ASi naised on juba 16 aastat kudunud kangast, liiminud klaasi ja korraldanud näitusi klubi Näpik nime all. Kõlaliselt näputööga seonduva klubi nimi tähendas algselt siiski lühendit sõnadest Naiste, Ämmade ja Piigade Igatsetud Klubi.

Igatsus klubilise tegevuse järele on olnud küllalt suur, sest see algas vana peldiku (klubi liikmete endi väljend) remontimisest käsitööruumi tarvis aastal 1985, on pidanud vastu arvukad kolimised ning jätkub 52 liikmestaatuses naise tegevusel ja toel edaspidigi.

Klubi liikmete ristimiseks (kas löömise või torkamise läbi) mõeldud suur nõel välgub endiselt, uusi liikmeid lisandus viimati eelmise aasta lõpul. ?Läbi valude pead sa näpiklaseks saama,? ütlevad liikmeksastujad rohkem kui meetripikkusele ristimisnõelale suud andes.

Fakto jäärajavõistluse tava sai aluse aastal 1994, kui firma töötajad sõitsid Otepääle suusatama, võistlesid aga ka nn pimerallis, st auto aknad olid jäätunud ja jäine rada tuli läbida teistelt saadud juhiste järgi.

Et sellest anekdootlikust sõidust räägiti veel aastaid, otsustati aastal 1998 korraldada tegelik jäärajasõiduvõistlus. Võistluse organiseerijaks oli toona ja on tänaseni spordiklubi Villu, põhiliselt endise rallimehe Villu Mättiku isikus, rallimasinateks spordiklubi Ladad ning võistluspaigaks Laitse.

Võistlus käib nii ASi Fakto 160 töötaja kui ka tema allüksuste (Nissan Balti, Nempe ja Itaalia Auto) esinduste vahel.

Võistlus ühendab ka neid, kes firmast mingil põhjusel lahkunud. Esiteks lubatakse ka neil kaasa võistelda, teiseks jagatakse neile lahkelt infot võistlustulemuste kohta.

Traditsiooniliselt veebruari alguses peetav võistlus kaotab aasta-aastalt siiski osalejaid, sest paremate hulka sõidavad ühed ja samad mehed. Samas pole keegi kaks korda esikohta haarata suutnud ning ralliga tegelenud ASi Fakto juhatuse esimees Toivo Urvagi peab tunnistama, et esikohale pole ta seni veel tõusnud.

Viru hotelli restorani direktor Toomas Teeväli tuli välja omalaadse mitmevõistluse mõttega ja on paljusid sportima pannud võistlusest ka ise võitjana väljunud. Kaks aastat on virulased Viru kümnevõistluses võitja selgitanud ja mõlemal korral on võidureisi teeninud just Toomas Teeväli.

Lihtne see võit pole siiski olnud, sest Viru hotelli kümnevõistlus kestab terve hooaja ja traditsiooniliste kergejõustiku kümnevõistluse alade kõrval kuuluvad sinna ka näiteks ujumine ja laskmine ning uisutamine või suusatamine.

Peetakse nii meeste kui naiste arvestust, ealt vanematel võistlejatel peab noorematega rinda pista aitama mõnede alade tulemusega läbi korrutatav vanusekoefitsient.

Täpne alade nimekiri selgub enne iga hooaja algust, see peab võistluse vaheldusrikkamaks ja võitja selgitamise raskemaks muutma. Viimase alana kavas olev noolemäng teeb võistluse võitja veelgi ettearvamatumaks.

Selleaastane kümnevõistlus pole veel alanud, aga hotelli personalidirektori Maret Kaldmaa kinnitusel pole hooaja avamine kaugel. Kaldmaa sõnul on tervet hooaega hõlmav võistlus mõeldud ka erinevatel teenindusaladel töötavate hotellitöötajate ühendamiseks, samas on see tegevus küllalt raske, kuna hotell töötab seitse päeva nädalas ja 24 tundi ööpäevas.

Võistluse auhinnad on ahvatlevad: võitjatele on auhinnaks sõit Estonian Air?iga sihtkohta ja tagasi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing