Hansapank nihutab jooni Leedu pangaturul

Tõnis Arnover 01. juuni 2001, 00:00

Väikese ja Leedus suhteliselt tundmatu Hansabankase taga seisab terve Hansapanga Grupp eesotsas oma põhiinvestori Rootsi Swedbankiga. LTB ostmisega suurendab grupp turuosa Balti riikides 32 protsendile, kusjuures ta saab olulise positsiooni Leedu turul, kus Hansapanga Grupp seni oli nõrgemalt esindatud. Varade järgi oli Hansabankase käes ainult 2,7% Leedu pangandusturust, kuid koos LTBga kasvab turuosa 28,8 protsendile. Põhikonkurendi Vilniuse Panga turuosa on 42,1%. Hoiuste valdkonnas on nende turuosa vahe veelgi väiksem ehk vastavalt 36 ja 41%.

Tuntud Leedu pangandusanalüütik Au?ra Maldeikiene ennustab juba praegu, et Hansapangal ja LTB-l on eeldusi tõusta üheskoos lähitulevikus Leedu pangandusturu liidriks.

Ka Hansapanga Grupi liidrid ei varja oma auahneid plaane. Hansapanga Grupi nõukogu esimees Anders Sahlen on öelnud, et grupp, mis hulga aastatega on Balti riikides kogunud häid kogemusi ja tugeva nime ning mille taga oleval strateegilisel investoril Swedbankil on sadakond aastat panganduskogemusi, kavatseb peagi hakata Vilniuse Pangale pakkuma tihedat konkurentsi.

Leedu Riigivarafondiga sõlmitud 90,73% LTB aktsiate ostmise lepinguga kohustub Hansapank Leedu Panga nõudel investeerima LTBsse 18 kuu jooksul 150 miljonit litti ehk 685,5 miljonit krooni. Selle rahaga on kavas muu hulgas välja arendada internetiteenused ja saada aastal 2003 suurima pangaautomaadivõrguga pangaks. Praegu LTB internetiteenuseid ei paku ja ühineb ilmselt Hansabankase süsteemiga. Hansabankasel on 3500 ja Vilniuse Pangal 21 800 internetiklienti.

Hansapanga Grupi juhatuse esimees Indrek Neivelt on öelnud Leedu ärilehele Verslo ?inios, et loodetavasti on 150 miljoni liti suurune ostusumma 5. juuniks üle kantud. Selle järel LTB suletakse ja liidetakse Hansabankasega. Valitakse uus panga nõukogu ja juhatus. Panga nime ei ole veel otsustatud, kuid Neivelti sõnul on LTB Leedus väga tugev kaubamärk ja uutel juhtidel on nime suhtes öelda otsustav sõna.

Viidates LTB praegusele segasele üleminekuperioodile ei soostunud ei LTB ega Hansabankas Äripäeva ajakirjanikku vastu võtma, kinnitades, et neil ei ole Neivelti sõnadele enne kuu möödumist midagi lisada.

Konkurentpanga, Vilniuse Panga finantsinstitutsioonide osakonna piirkonnajuht Vytautas Sinius arvab, et tugeva kaubamärgiga Hansapank suudab LTB kujundada õige ruttu moodsaks pangaks, mis kujuneb tõsiseks konkurendiks Vilniuse Pangale, kes on saanud teatud edumaa eelmise aasta lõpul teise tugeva Leedu panga, Hermise Pangaga ühinemise tulemusena. Samas ta lisab, et Leedu pangandusturul kasvab selletagi järjest konkurents, kuna kõik sinna tulnud välispangad ? Nordea, Sampo, Vereins- und Westbank ja Poola Kredyt Bank PBI S. A. ? tegutsevad turu laiendamisel väga agressiivselt.

Samas Sinius küll ei usu ringlevaid kuuldusi, nagu oleksid tõsise konkurendi tulekut peljanud Vilniuse Panga juhid hiljuti lekitanud maksupolitseile teate Hansabankase rahapesule kaasaaitamisest, mis võinuks lõppeda viimase tegevusloa tühistamisega.

Et Vilniuse Pank kuulub Rootsi SEBile ja Hansapank Swedbankile, kes mõlemad on teatavasti kuulutanud oma ühinemise soovist, siis näib Hansapank olevat valinud veidi kummalise ajahetke LTB ostmiseks, kuna Rootsi pankade kokkuminekul tuleb paratamatult ühest neist loobuda.

Nagu ütles Leedu Panga asepresident Arvidas Kregzde, lubas keskpank Hansapangal LTB osta ainult sellel tingimusel, et Rootsi pankade ühinemisel tuleb neil emb-kumb, kas Vilniuse Pank või LTB maha müüa. Osa analüütikuid on sel puhul avaldanud arvamust, et Hansapank on ostnud LTB ajutiselt ehk paariks aastaks, mis kulub selle kordategemisele, et see siis jälle maha müüa.

Vytautas Sinius on arvamusel, et kui Hansapank tegutseb agressiivselt Leedus ajal, kui Rootsi pankade ühinemine on teada, siis ilmselt tahavad rootslased luua kogu Balti regioonis tugeva positsiooni, mis tähendab, et müüki tahetakse panna see või teine grupp tervikuna. Sest Vilniuse Panga analüütiku Alge Budryte sõnul esineb samuti kuuldusi, et rootslased võivad maha müüa ka hoopis Vilniuse Panga, mille eest võib saada märksa suurema summa.

Leedu majandus- ja ajakirjandusringkondades öeldakse, et LTB erastamise õige hetk on mööda lastud, mis on ta hinna alla löönud. Tunnistasid ju ka Hansapanga juhid, et nad said LTB soodsa hinnaga kätte. LTBd on varasematel aastatel juhtinud poliitilised figuurid, kes on vahetunud vastavalt valimistulemustele, ja alles viimase paari aasta jooksul on pank saanud juhtkonna, kes on üritanud tõsisemaid ümberkorraldusi teha. Erastamiseks valmistumise käigus on LTB 950 töötajast koondatud 300. Panga eelmise aasta kahjum oli 32,6 miljonit litti (149 mln krooni).

Peagi peaks Hansapank valmis saama LTB majandusseisu hindamisega. Arvata võib, et asi on suhteliselt korras, sest nagu kõigil Leedu pankadel, tuli ka LTB-l esitada 1. maiks auditeerimisandmed ja nende kohta pretensioone ei olnud.

Kuna pank on väga suur, siis kulgesid muudatused aeglaselt, pealegi valitses arusaam, et pank ei peagi olema rentaabel, vaid tema ülesanne on täita kogu ühiskonna vajadusi. Ent pärast välispankade tulekut on teised pangad LTBst teeninduse poolest mööda läinud, seepärast tulnuks see juba varem erastada, ütles Leedu töösturite konföderatsiooni aseesimees Vaclovas ?leinota. Ettevõtjana peab ta õigeks, et riik lahkub pangandusest. ?Pole erilist tähtsust, kellele pank müüakse, peaasi et see töötaks korralikult,? rõhutab ta.

Peale LTBd on Leedus jäänud erastamata veel suuruselt kolmas, põllumajanduspank ?emes Ukio Bankas, mille müük on mitu korda ebaõnnestunud. Selle ostmisest on huvitatud Saksa Norddeutsche Landesbank.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing