Kogumispensionide seaduse eelnõu kokkuvõte

01. juuni 2001, 00:00

II sammas on riiklik kogumispension ja III sammas on täiendav kogumispension. Liitumine II sambaga on kohustuslik neile, kes vastavad kõigile järgmistele tingimustele:
1) isik on sündinud pärast 31.12.1983
2) isik on saanud 18aastaseks
3) isiku eest tasutakse sotsiaalmaksu

Liitumine II sambaga on vabatahtlik kõigile, kes on sündinud enne 31.12.1983, kuid juba tehtud liitumisotsus on siduv.

___________________________________________

Skeemis osalemise tingimuseks on, et isiku eest tasutakse sotsiaalmaksu. Skeemiga ei saa liituda ega sissemakseid teha füüsilisest isikust ettevõtjad (FIEna teenitud summade eest) ja SMS § 6 märgitud isikud, kelle eest riik tasub sotsiaalmaksu. Perioodidel, kui riikliku kogumispensionisüsteemiga liitunu kuulub eelmises lauses nimetatud erandite hulka, tema eest II sambasse sissemakseid ei tehta, kuid ta säilitab oma seni kogutud osakud.

___________________________________________

Sissemaksed koosnevad tinglikult kahest osast: maksust (sotsiaalmaksu osa 4%) ja maksest (riikliku kogumispensioni makse 2%, mille tööandja peab kinni töövõtja brutopalgast). Pensioni kogumine algab alati 1. jaanuarist. Korraga saab sissemakseid teha vaid ühte fondi. Makseid saab suunata ümber uude fondi kord aastas alates 1. jaanuarist.

___________________________________________

Isikul on õigus üks kord aastas 1. jaanuari seisuga vahetada kogutud pensionifondi osakud teise pensionifondi osakute vastu. Osakuid saab vahetada, kui ühte fondi on kogunenud vähemalt 5000 osakut. Osakute vahetamisel tuleb ümber vahetada kõik varem omandatud osakud ? osaline vahetamine pole lubatud. Osakute vahetamisel makstakse senisele pensionifondivalitsejale osakute tagasivõtmistasu ning uuele pensionifondivalitsejale osakute väljalasketasu. Pensionifondi tingimuste kohaselt võib nende tasude suurust diferentseerida.

http://www.fin.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing