Lapsele jäägu ka aega

01. juuni 2001, 00:00

Lapsehoolduspuhkust saab kasutada kuni lapse 3aastaseks saamiseni. Õigus puhkusele on emal, isal või mõnel teisel pereliikmel. Lapsehoolduspuhkust võib kasutada kas korraga või osade kaupa ning puhkusel olev isik võib muutuda.

Isikule, kes kasvatab kuni pooleteiseaastast last, võimaldatakse lisavaheaeg lapse toitmiseks (minimaalselt 30 min lapse kohta). Vaheaega on õigus saada vähemalt iga 3 tunni järel. Vaheaja asemel võib nõuda ka tööpäeva varasemat lõpetamist. Õigust lisavaheajale võivad kasutada ka teised töötavad perekonnaliikmed, juhul kui seda ei kasuta lapse ema.

Õigus puhkusele on kas lapse emal, isal või eeskostjal, kes kasvatab last ilma vanemateta. Täiendava lapsepuhkuse eest makstakse mitte rohkem kui 66 krooni iga puhkusepäeva eest. Puhkuse pikkus sõltub laste arvust ja vanusest:
· alla 3aastase lapsega peres 6 päeva;
· kolme või enama alla 14aastase lapsega 6 päeva;
· ühe või kahe 3?14aastase lapsega 3 päeva.

Palgata puhkust võib võtta kuni 14 kalendripäeva aastas. Õigus palgata puhkust saada on emal ja üksi last kasvataval isal. Kuni 3aastase lapse puhul on vanemal õigus nõuda puhkust sobival ajal. Vanema lapse puhul määratakse puhkuse aeg kindlaks kokkuleppel tööandjaga.

Naist, kes kasvatab alla 14aastast last või lapsinvaliidi, võib rakendada ületunnitööle, öötööle ja tööle puhkepäevadel üksnes tema nõusolekul. Samad õigused on last üksi kasvataval isal. Naise soovil, kes kasvatab alla 14aastast last või lapsinvaliidi, on tööandja talle kohustatud võimaldama osalist tööaega. Palka makstakse tegelikult tehtud töö eest. Naist, kes kasvatab alla 3aastast last või lapsinvaliidi, võib saata töölähetusse vaid tema nõusolekul. Tööandjat informeerides on võimalik puududa kuni 14aastase lapse hooldamiseks kuni kolm päeva aastas ilma töövõimetusleheta. Selle aja eest hüvitist ei maksta.

Alla 18aastase lapse haigestumisel võib ema või isa jääda koju lapse eest hoolitsema. Alla 14aastase lapse kodus põetamise korral makstakse hüvitist maksimaalselt 14 päeva. Hüvitise suurus on 100% kalendripäeva keskmisest tulust töökohal. 14?17aastase lapse puhul makstakse hüvitist maksimaalselt 7 päeva 80% ulatuses kalendripäeva keskmisest tulust. Kui haige laps on alla 3 aasta või kuni 16aastane invaliid, võib koju jääda ka mõni teine perekonnaliige, kui tööandja on sellega nõus. Hüvitist makstakse sel juhul isikule, kes lapsega koju jäi.

Alates 1. juulist 2002 peab valla- või linnavalitsus looma kõigile oma haldusterritooriumil elavatele 1?7aastastele lastele võimaluse käia teeninduspiirkonnajärgses lasteasutuses. Praegu kohustuslikku garantiid lasteaeda koha saamiseks ei ole. Üldiselt katavad vanemad lapse toidukulud lasteaias. Vanemate poolt kaetav osa lasteaiamaksust (personali töötasu, õppevahendid, majanduskulud, v.a toit) ühe lapse kohta ei tohi ületada 20% kehtestatud palga alammäärast.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing