Maris Lauri: 5% majanduskasv on reaalne

Hansapanga makroanalüütiku Maris Lauri hinnangul pole probleemid USA ja Euroopa majandustes kaotanud Eesti lootust saavutada 5%ne majanduskasv.

<pilt#marislauri.jpg#Hansapanga makroanalüütik Maris Lauri.#133#200#0>Järgneb lühirefereering homses Äripäevas ilmuvast Maris Lauri kommentaarist:

Investeeringute kasv peaks sel aastal ületama eelmise aasta oma. Põhjuseid on mitmeid - osa neist seotud erastamiskohustustega, osa seadusandliku regulatsiooniga (keskkond, tööohutus, tervisekaitse).

Lisaks on oodata ka uusi välisinvesteeringuid. Olukorras, kus majanduskasv aeglustub ning kohalikule turule järjest enam idapoolt pärit konkurente tikub, on Euroopa ettevõtja jaoks konkurentsis püsimiseks üheks väljapääsuks kulude kärpimine viies tootmise osaliselt või täielikult madalamate kuludega piirkondadesse. Kesk- ja Ida-Euroopa riigid on - arvestades küllaltki kiiret tootlikkuse ja kvaliteedi kasvu, transpordikulusid, paranevat majanduskeskkonda ning stabiilsemaid poliitilisi arenguid - sealjuures üpriski soodsas seisus.

Probleemid Euroopas ja USA-s ei ole jätnud puudutamata ka Eesti eksporti - paaris kaubagruppis on väljavedu märgatavalt vähenenud. Samas on aga hästi näha ka eelnevalt kirjeldatud protsesside positiivne mõju - paljudes tööstusharudes on kasvunumbrid suurenenud. Kokkuvõttes on jäänud ekspordi ja töötleva tööstuse müüginumbrid ootuspärasteks. Kui maailma majanduses edasist märgatavat halvenemist ei tule, siis on põhjust arvata, et välisnõudluse poolest halbu üllatusi ei peaks tulema.

Kokkuvõttes on sel aastal oodata suhteliselt korraliku 5%-st majanduskasvu, muidugi kui majanduslikud arengud suurriikides oluliselt ei halvene.

Hetkel kuum