Torustiku vahetamine jupi kaupa on vaid ilukirurgia

Irene Karindi 01. juuni 2001, 00:00

Veevärgi renoveerimist tuleb kortermajade ja eramute puhul eraldi käsitleda. Kortermajas on kaks võimalust: kas korraga võetakse käsile kogu maja või ainult üks korter. Kindlasti peab meeles pidama, et terve maja süsteemi renoveerimine on alati lihtsam, sest uuendatakse veevärk tervikuna.

Kui maja või korteri ruumiprogramm jäetakse samaks, siis vahetatakse ka jaotustorustik ja püstikud välja esialgse lahenduse järgi. Täpsustatakse ainult normvooluhulgad ning torude läbimõõdud. Tavaliselt ei ole sellisel juhul projekti koostamine vajalik.

Kui maja renoveerimisel muudetakse ka ruumiprogrammi (muutuvad püstikute ja jaotustorustike asukohad), tuleb tellida projekt.

Sõltumatu konsultandi kaasamine on siiski mõlemal juhul soovitatav, sest ta peaks pärast torustike ümberarvutust nägema ette ka tänapäevaste nõudmiste kohase seadmestiku kasutamise (näiteks rõhuühtlustusventiilid). Samuti peab konsultant andma tellijale soovitusi ehitusnõuetele vastavate materjalide kasutamise osas, sest ehitaja ei pruugi nõuandjana alati sõltumatu olla.

Rääkides vaid ühe korteri renoveerimisest, võib sellist tegevust torustike seisukohast kirjeldada kui ilukirurgiat. Enne operatsiooni juurde asumist peaks siiski põhjalikult tundma organismi ehitust ning sellele diagnoosi panema. Kui veetorusid võrrelda veresoontega, siis on selge, et vee- ja kanalisatsioonisüsteemi renoveerimine vaid ühes korteris ei pruugi anda soovitud tulemust. Kaduda võivad küll väikesed iluvead, kuid juhul kui üldine süsteem on amortiseerunud, ilmuvad need mõne aja möödudes uuesti.

Kortermaja toimib ühtse organismina. Kui lugeja elab majas, kus veetorustik on täis settinud, torud pauguvad ja korisevad, kus torustikus on suuri rõhumuutusi, hüdraulilisi lööke, siis vahetage välja kogu maja torustik. Alles seejärel jätkake renoveerimistöödega oma korteris.

Oletame, et lugeja korter asub majas, kus magistraaltorustikud on uuendatud tänapäevaste nõudmiste järgi ning elanik soovib muuta ka korteri ruumiprogrammi. Järgmiseks peaks tellija või renoveerija hankima kortermaja veevarustuse ja kanalisatsioonitorustike teostusjoonised, et luua ettekujutus võimalustest. Meeles tuleb pidada, et süsteem peab ka tulevikus ühtse tervikuna toimima.

Korteri ümberehitaja peab arvestama, et paneelmajas, kus WCd ja vannitoad asuvad üksteise kohal, peab kanalisatsioonipüstiku asukoht jääma samaks. Põhimõtteliselt on võimalik nihutada uude kohta vannitoa ning köögiseadmed, WC-pott peaks jääma siiski kanalisatsioonipüstiku vahetusse lähedusse.

Renoveerimise käigus ei tohi unustada torustike heliisolatsiooni. Kuna tänapäeva kanalisatsioonitorustikud on plastist, siis juhivad nad hästi helisid. Müra vältimiseks ei planeerita näiteks magamistuba sellise seina äärde, mille taga on püstik.

Kortermaja eripära peitubki asjaolus, et maksimaalse tulemuse võite saavutada vaid kogu süsteemi uuendamisega. Seega, kui kavatsete osta korterit, mida plaanite renoveerida, tasub enne uurida majaühistu või haldaja tegevust, plaane ning võimalusi.

Eesti-aegse kortermaja eripäraks on ühine WC korrusel. Sellise hoone kanalisatsiooni renoveerimine annab tulemusi vaid naabrite heasoovlikkuse ning ühise eesmärgi korral. Uute püstikute asukoha valikul tuleb kindlasti konsulteerida sellise hoone konstruktsiooni tundva arhitektiga.

70.?90. aastate eramut iseloomustavad nigelad ehitusmaterjalid. Defitsiidi tõttu kasutati veetorustike puhul kokkusobimatuid materjale, mis vale montaa?i korral soodustasid korrosiooni veelgi. Tihti on maja vundamendile ehitatud viletsa kvaliteediga drenaa?itorustik, mis on purunenud ega toimi.

Suvilatest rääkides võib eristada selliseid, mis olid omal ajal koondunud kooperatiividesse, ning eraldiseisvaid. Suvilapiirkondi iseloomustab üldiselt tsentraalse veevarustuse ja kanalisatsiooni puudumine.

Kooperatiivides on küll tsentraalne vesi olemas, kuid ainult suvise kasutusvõimalusega, st torustik on maapinna lähedal. Heitvee ärajuhtimiseks on üldiselt rajatud imbkaevud.

Suvilat saab eramuks ümber ehitada ainult detailplaneeringute alusel, milles on kindlaks määratud veega varustamise tingimused ning nõuded heitvee ärajuhtimiseks. Võrreldes eramu renoveerimisega tuleb suvila ümberehitamisel eramuks teha veevärgile rohkem kulutusi välistrasside, nõuetekohaste kogumismahutite rajamise ning võimalik, et ka puurkaevpumplate seadmete uuendamise tõttu.q

  • Maja ruumiprogramm jäetakse samaks, mis tähendab, et jaotustorustik ja püstikud vahetatakse välja vana lahenduse järgi. Täpsustatakse ainult normvooluhulgad ja torude läbimõõdud.

  • Maja renoveerimisel muudetakse ruumiprogrammi ? muutuvad püstikute ja jaotustorustike asukohad. Sellisel juhul tuleb tellida projekt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:07

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing